Podle modelu 996 nepracují ani včely
I pouhá reflexe úvahy čínského podnikatelského guru Jacka Ma (Alibaba) o přínosu práce v rozsahu dvanáct hodin, šest dní v týdnu (996), vyprovokovala obrovskou vlnu nesouhlasného zájmu.
I on sám asi podcenil míru veřejné provokace, do jaké se pustil, proto své vyjádření následně několikrát ladil a vysvětloval. Nakonec si povzdechl, že si tím asi dost poničí své „image“, ale zůstal s myšlenkou, že bez velkého nasazení nebývá velkých výkonů, výsledků a tím ani radosti.
Jeho chvála soustředění a vášně, se kterou se člověk od rána do večera vrací k tématu, dokud se neposune dál, je mi velmi sympatická. Vůbec tomu není třeba rozumět jen jako „jakékoliv dvanáctihodinové práci pro zaměstnavatele“.
Každé období života má své výzvy: dětství, vzdělávání, zajišťování obživy, založení rodiny, zrání, seniorský věk a příprava na odchod. Míra nasazení v každé etapě života zpravidla rozhodne, jak v nich uspějeme. I pouzí prodejci elektrospotřebičů, jakými byli Leo Popper nebo zejména Steven Jobs, dokázali soustředěním a vášní velké věci.
My Evropané máme zpravidla tři pilíře existence: rodinu, práci a osobní zájmy, tedy způsob trávení volného času. S nejrůznějším pořadím priorit. A velmi zajímavé je, že lidé ve východní Asii jako by měli tyto pilíře jen dva, a to ještě v pevném pořadí: na prvním místě je pracovní kariéra a pak rodinný život. Protože teprve dobře zvládnutá pracovní kariéra zajistí rodině dostatek, uhrazení nákladů pro staré rodiče a na vzdělání dětí. Na třetí pilíř – volný čas, jako by v silné asijské konkurenci a ve tvrdých sociálních poměrech zbylo jen málo prostoru. Možná proto jsou tu symbolem štěstí tři bůžkové: úřednické kariéry, dlouhého života a štěstí v hojnosti.
Ale zpátky na začátek, k časování lidského výkonu. Když jsem dnes pozoroval včely na růžových květech kdoulovce japonského, zdálo se mi, že dřou v modelu 777, od sedmi rána do sedmi večer, sedm dní v týdnu. Zdály se prostě pilné jako včely. Ale můj přítel, významný moravský včelař, mi vysvětlil, že včely nejspíše pracují jen v modelu 857 a to ještě ne všechny. Zbytek dělá, co je baví. A značná část včelstva prý nedělá nic...
(Převzato z blogu Víta Vojty na webu blog.aktualne.cz v pátek 7.6.2019)