Vztahy s USA jsou na dně, Trump může přinést i zlepšení, spekulují čínská média
Čínská média (Angentura Nová Čína a následně 163.com, Deník Nový Peking bjnews.com.cn a další) pozorně sledují nominaci na Trumpova viceprezidenta, jehož jméno horký kandidát voleb oznámil tento týden. Senátor za Ohio James Vance (1984) se z Trumpova odpůrce, poté co v politice narazil, stal jeho nejbližším spojencem. Slovy úřadujícího prezidenta a zatím ještě Trumpova vyzyvatele z řad Demokratické strany Joe Bidena je Trumpovým „klonem“.
Vance se zviditelnil memoárovým bestsellerem „Hillbilly Elegy“ (2016) a Trumpovi pomáhá jako expert na bílé Američany z dělnické třídy, zejména z oblastí „Rezavého pásu“, strádajících po útlumu těžkého průmyslu. Právě to jsou totiž nejtypičtější Trumpovi voliči. Vanceovy populistické názory jsou ve státech s velkou populací bílé dělnické třídy oblíbené a mohou zvýšit volební účast Trumpových voličů v den voleb, zejména v rozhodujících státech. Vance sám pochází z těchto poměrů a právě jeho kniha popisuje jeho cílevědomou cestu na vrchol, což u řadových američanů pozitivně rezonuje.
Na druhé straně asi nepřiláká umírněné a nezávislé voliče, kteří z Trumpa nejsou nadšeni. Vůči 78letému Trumpovi a 81letému Bidenovi je „mládí“ nejsilnějším prvním dojmem amerických voličů z Vance. Je také prvním „mileniálem“, nominovaným hlavní politickou stranou. Vance je stálicí konzervativních médií, často ve sporech s kongresovými reportéry. Pokud by se skutečně stal viceprezidentem, byl by to jeden z vůbec nejmladších mužů v této pozici v historii.
Tato volba z něj navíc může udělat Trumpova republikánského pokračovatele pro rok 2028. Všichni ostatní kandidáti na viceprezidenta jsou bývalí Trumpovi konkurenti. Marco Rubio z roku 2016, guvernér Doug Burgham i senátor Tim Scott z letošních primárek. Média spekulují, že loajalita k Trumpovi se u republikánů stává základním kritériem.
Čínští komentátoři: Na vrtochy Američanů jsme si už zvykli
Oficiální čínská média jsou k americkým předvolebním událostem, pokud se přímo nedotýkají Číny, poměrně zdrženlivá. Většinové čínské pohledy na dění v USA je tak nutné načíst z článků jednotlivých osobností a nezávislých autorů v populárních médiích, jako je třeba baijiahao.baidu.com. Trumpův viceprezidentský kandidát Vance je tu vnímán jako radikálnější „MAGA“ (stoupenec „Make America Great Again“) než samotný Trump a jeho politické názory vnímají čínští komentátoři jako extrémně konzervativní. Staví se proti globalizaci, elitářství, imigraci a LGBT.
Jeho postoj může být vnímán jako blízký italskému Hnutí pěti hvězd, stavějícímu se původně téměř proti všemu. Připomínají, že kvůli matčině drogové závislosti musel odejít ze zaměstnání domů, aby se postaral, takže je vyhraněný i proti drogám. Nástup extrémního „MAGA“ k moci není pro Čínu dobrý. Koneckonců Vance je protičínský. Na druhé straně i pro americké spojence je ranou, která může rozdělit Západ. Vanceův názor je konzistentní: Spojené státy nemohou jednat s Čínou a Ruskem současně a Čína je hlavním americkým konkurentem. Spojené státy by se proto měly předně vypořádat s Čínou!
Rusko je naopak věc samotných Evropanů, kteří mají utrácet své vlastní peníze, aby ochránili sebe sama. Problém je ale v tom, že Evropa je celý blok zemí. Není to stát jako Japonsko či Jižní Korea, a tak může jen stěží dovolit Spojeným státům odcházet a přicházet, jak se jim zlíbí. Nejpřímějším důsledkem takového izolacionismu tak může být z pohledu Číny ztráta hegemonie Spojených států.
I lidská práva, skloňovaná Trumpem a Vancem, jsou ve skutečnosti pouze pro „Američany“, „rovnost“ a volný obchod je pouze s podmínkou „Amerika na prvním místě“.
Vance je také čínskými komentátory vnímán jako mluvčí, prozrazující i ty dosud nevyslovené Trumpovy záměry. Pokud se tak Trump vrátí k moci, situace v Evropě i rusko-ukrajinská válka se rozhodně změní. Čínsko-americké vztahy se však nyní zhroutily na „nejhlubší dno“ posledních let.
A tak bez – ohledu na směr Trumpových změn – může jít i o změny k lepšímu. Ovšem s výjimkou napětí v Jihočínském moři. Tam je Čína podle svých slov již připravena na komplexní reakci. Ale na otázku, zda se má Čína nástupu tandemu Trump – Vance do funkce obávat, se často odpovídá, že „nikoliv“. Čína už zažila z americké strany tolik nejrůznějších bouří, že tomu zkrátka přivykla.