Nová thajská premiérka ze starého politického klanu
Thajsko je znovu vzhůru nohama. V uplynulém čtvrtstoletí si prošlo pouličními demonstracemi, krvavými střety, dvěma vojenskými převraty, rozpouštěním politických stran i zákazy činnosti zvolených politiků. Nyní jako by se kalendář obrátil na samý začátek a v čele země opět stojí zástupce klanu Šinavatrů, kteří napsali první kapitolu tohoto turbulentního času a hráli významnou roli i v celém jeho průběhu.
Minulý měsíc většinou parlamentu zvolená premiérka Petongtán Šinavatrová, známá jako Ung Ing, je již čtvrtou zástupkyní této vlivné rodiny v nejvyšší funkci. V čele země již stál její otec Tchaksin, který byl donucen opustit úřad vojenským pučem v roce 2006, její teta Jinglak Šinavatrová, kterou stejný osud stihl o osm let později, i švagr jejího otce Somčaj Wongsavat, který ve své funkci vytrval necelé tři měsíce v roce 2008, než byl sesazen rozhodnutím Ústavního soudu.
Mezi lídry z jiných zemí ji nepřehlédnete. Vždyť 21. srpna jí bylo teprve 38 let a je tak nejmladší hlavou státu v Asii a také nejmladší premiérkou Thajska, teprve druhou v dějinách země. Na Instagramu ji sleduje 676 000 příznivců, kterým často představuje své děti – tříletou dceru a ročního syna. Poslední volební kampaň absolvovala v pokročilém stupni těhotenství.
Když jejího otce v roce 2006 svrhla armáda, bylo jí dvacet let a na Čulalongkornovu univerzitu, kde studovala politologii, ji museli doprovázet osobní strážci, aby se nestala terčem lidového hněvu. Magisterský titul v oboru hotelového managementu získala ve Velké Británii. V roce 2019 se provdala za bývalého pilota Pitaka Suksavatu, který pracuje pro realitní holding rodiny Šinavatrových.
Rodiče se sice čerstvou premiérku zdráhali postavit do první linie politiky, ale Petongtán prokázala talent, se kterým si získávala podporu svých příznivců. Pomáhala jí podoba s jejím otcem i schopnost představit svou politiku prostřednictvím srozumitelného jazyka. V posledních volbách sice její strana Pheu Thai končila až druhá, přesto se jí podařilo prosadit do čela kabinetu realitního developera Sretthu Thavisina a ustanovit koaliční vládu, složenou z 11 stran, včetně dvou spojených s armádou.
Po odvolání Thavisina pro porušení etiky se cesta k nejvyššímu úřadu minulý měsíc otevřela pro Petongtán Šinavatrovou, která již předtím byla některými domácími médii označována za skutečnou premiérku. Jako lídr strany Pheu Thai se účastnila jednání s členy vládní koalice, v červnu doprovázela ministra zahraničí na jednání BRICS v Rusku, kde Thajsko oficiálně podalo žádost o vstup do tohoto bloku.
Podle svých slov je nová premiérka odhodlána prosazovat ekonomické reformy, zlepšit zdravotní péči, posílit digitální infrastrukturu a podpořit měkkou sílu své země na globální scéně. „Společně proměníme veškeré výzvy v příležitosti a učiníme z Thajska místo, kde může každý snít, tvořit a utvářet svou budoucnost,” uvedla Šinavatrová.
Nakolik se jí to podaří naplnit, bude záviset nejen na tom, jak se vyrovná s ekonomickými problémy, ale i na vztazích s královským establishmentem a nakolik rozptýlí představy, že je jenom další prodlouženou rukou svého otce Tchaksina.
Ten strávil ve snaze vyhnout se obvinění z korupce patnáct let v exilu. Ani odtud však nepřestal prostřednictvím svých příbuzných zasahovat do domácí politiky. Jeho snaha o přijetí zákona o amnestii v době, kdy premiérskou funkci zastávala jeho sestra, vedla k masovým protestům a vojenskému převratu. Díky královské milosti se sice mohl vloni vrátit domů a nemusel strávit ve vězení ani den, ale není jasne, zda jeho dohoda s roajalistickým táborem stále trvá.
Podle některých názorů ji Tchaksin porušil a ze zákulisí řídil Thaivisinovu vládu. Navíc musí čelit novému obvinění ze zákona lèse-majesté, na které se zřejmě nevztahuje jeho dřívější královská milost.
Opozici vůči Šinavatrům však nezahrnuje pouze tábor roajalistů, známých jako žluté košile, kteří proti nim vystupovali dlouhodobě. Zahrnuje i bývalé příznivce, červené košile, zklamané Tchaksinovými dohodami s konzervativními silami.
Novou nabídkou pro tyto voliče již není expremiérova stará garda, nýbrž Lidová strana, která je poslední reinkarnací strany Kao Klai (Move Forward, Pojďme vpřed). Toto vítězné uskupení z posledních voleb bylo zakázáno kvůli kampani za reformu zákona lèse-majesté, což Ústavní soud označil za postoj rovnocenný pokusu o svržení konstituční monarchie. Lidová strana se může opřít o masovou podporu a také o image těch, kteří skutečně usilují o zásadní reformy.
Podle červnového průzkumu by si více než 45 procent voličů přálo za premiéra bývalého lídra Kao Klai Pitu Limdžarenrata. Tehdejší předseda vlády Srettha Thaivisin získal podporu necelých 13 procent a Petongtán Šinavatrová téměř 5 procent. Podle stejného průzkumu by si téměř polovina voličů vybrala stranu Kao Klai, téměř třikrát více než Pheu Thai.
Na novou premiérku v jejím úřadě příliš dlouhá doba hájení nečeká. První výzvě musí čelit již nyní. Přívalové povodně a sesuvy bahna způsobené monzunovými dešti na konci srpna v Thajsku zabily 22 lidí, 19 jich zranily a dotkly se 30 000 domácností.
Pavel Zvolánek, novinář, průvodce a cestovatel, žijící v Indonésii
Titulní fotografie: Bangkok Post - Thaksin Šinavatra s dcerou