Nákaza koronavirem nadále hlavním tématem pro světová média
O čem psala světová média v souvislosti s Čínou v uplynulém týdnu? I v tomto týdnu byla hlavním tématem epidemie koronaviru. Zejména pak rozšíření nákazy mimo Čínu a její další dopady jako omezení leteckých spojení nebo propady na světových burzách. Mimo nákazu se zahraniční média věnovala opatřením Británie a EU ohledně sítí 5G a firmy Huawei, univerzitnímu skandálu v USA nebo nově schválenému americkému zákonu na podporu Tibetu.
Pozornost zahraničních médií jednoznačně nejvíce upoutal nový druh koronaviru, který ovlivnil společenská, politická i ekonomická témata uplynulého týdne. Například server The New York Times informoval o rozšíření nákazy do oblastí mimo Čínu. Ve snaze zabránit šíření viru pak řada leteckých společností zrušila lety do Číny, jak uvedl mj. server The Wall Street Journal. Z hlediska finančních trhů se zase server Financial Times věnoval, v některých případech dočasnému, poklesu cen akcií na burzách v Asii, Evropě i Americe.
Šíření koronaviru pak poznamenalo každodenní život Číňanů především v důsledku uzavírání pracovišť i obchodních řetězců. Podrobně se o uzavírkách rozepsal server Business Insider. Čínská vláda si přitom za opatření proti šíření nákazy vysloužila kritiku i chválu. Čínskou reakci na vypuknutí epidemie koronaviru ocenil podle informací agentury Reuters např. ředitel Světové zdravotnické organizace. Server CNN pak přinesl zprávu, že Čína ve snaze zabránit dalšímu růstu počtu nakažených zakázala prodej divoké zvěře, jejíž maso může koronavirus obsahovat.
Zahraniční média se obsáhle věnovala také společnosti Huawei. Zajímala se především o rozhodnutí britské vlády, která schválila zapojení společnosti do budování sítí páté generace, byť s omezením týkajícím se znepřístupnění bezpečnostně důležitých sektorů. Zpráva zaujala mj. server BBC. Zaujetí podobného stanoviska pak členským státům doporučila také Evropská unie, informoval server The New York Times.
Spojené státy obvinily profesora Harvardské univerzity z lhaní ohledně jeho zapojení do čínských vládních programů. Spolu s ním čelí obvinění také jeho dva čínští kolegové. Podrobnosti přinesl server The Guardian.
Podle think tanku Stockholm International Peace Research Institute Čína disponuje druhým největším zbrojním průmyslem na světě. Informovala o tom agentura Reuters, zatímco server SCMP upozornil na schválení zákona na podporu Tibetu v americké Sněmovně reprezentantů.