Kazachstán využívá migraci k diverzifikaci své ekonomiky

Se čtyřmi miliony Kazachů žijících v zámoří se řadí mezi země s velkou diasporou v poměru k domácí populaci (v České republice není kazašská menšina významná, tvoří však čtvrtou největší skupinu mezi zahraničními studenty vysokých škol).
Od získání nezávislosti v roce 1991 zažila země několik výrazných migračních vln. Zpočátku čelil Kazachstán značnému odlivu populace kvůli ekonomické nestabilitě a sociálním výzvám po rozpadu Sovětského svazu. Většina emigrantů zamířila za lepšími příležitostmi do Ruska, Německa, Kanady a dalších zemí. Na konci 90. let opustilo zemi více než milion lidí.
Ruský vliv a nárůst kvalifikovaných migrantů
V desátých letech se ekonomická situace v Kazachstánu díky rostoucím cenám ropy zlepšila a odliv mozků se začal zpomalovat. Pokračoval ale zejména u kvalifikovaných pracovníků a země zažívala bolestivý „brain drain“.
Po ruské invazi na Ukrajinu se však situace výrazně změnila. Kazachstán zažil tři velké vlny imigrace z Ruska. První vlna zahrnovala hlasité odpůrce války, často pracovníky v oblasti technologií, kteří prchali před pronásledováním. Druhá vlna zahrnovala osoby, které potřebovaly delší čas na přípravu k opuštění země, například rodiny s dětmi školního věku. Třetí vlna přišla po částečné mobilizaci v Rusku, v září 2022. Týden po mobilizaci do Kazachstánu uprchlo přibližně 98 000 Rusů. Mezi lednem a zářím 2022 se počet ruských firem v Kazachstánu zvýšil o přibližně 4000. Odhaduje se, že v současnosti tvoří cizinci v Kazachstánu necelých 20 % populace, z nichž valnou většinou (asi 15 %) jsou Rusové.
Reakce vlády a změny migrační politiky
Po polovině roku 2022 začala mezi Kazachy narůstat vůči ruské imigraci nevole. Na sociálních sítích se objevoval i strach z invaze podobné té, která se odehrávala na Ukrajině. Odpor pramenil také z rostoucích cen. Po vypuknutí invaze stouply průměrné nájmy v Almaty napřesrok o 30 %. Kazachstán následně zpřísnil migrační politiku, a začal pro udělené dlouhodobého pobytu požadovat znalost kazašského jazyka, historie a kultury.
Současná migrační politika Kazachstánu se, zdá se, snaží najít balanc mezi negativy příliš velké imigrace, a na druhou stranu benefity z přílivu kvalifikovaných lidí. Snaží se přitáhnout zejména odborníky z řad IT specialistů, o čemž vypovídá i zavedení programů jako nové "Vízum pro digitální nomády". Tato politika svědčí i o snaze diverzifikovat ekonomiku postavenou doposud hlavně na nerostném bohatství.
Vít Papoušek, sinolog
Úvodní obrázek vytvořila umělá inteligence (ChatGPT)