Francouzský prezident podpořil suverenitu Číny, obyvatelé Hongkongu opět vyšli do ulic
O čem psala světová média v souvislosti s Čínou v uplynulém týdnu? Zaměřila se mimo jiné na aktuální vztahy mezi Čínou a Evropskou unií, potažmo evropskými zeměmi. Referovala například o Macronově podpoře čínské suverenity či o obvinění z vytváření dezinformačních kampaní ze strany Evropské komise. Zájem médií se pojil také s hongkongským protestem při příležitosti ročního výročí od zahájení masových protestů. Rezonovala i ekonomická témata, například výsledky čínského exportu či rekordní pokles čínských investic v Austrálii. Pozornosti některých médií neunikla ani cesta předsedy českého Senátu na Tchaj-wan.
V uplynulém týdnu média často psala o Číně v souvislosti s Evropskou unií, popřípadě s jednotlivými evropskými zeměmi. Agentura Reuters například informovala o vyjádření francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který svého čínského protějška Xi Jinpinga ujistil, že Francie ve světle událostí v Hongkongu i nadále uznává princip „jedné země, dvou systémů.“ Jak informoval server Politico, šéf evropské diplomacie Josep Borrell pak na adresu Číny poznamenal, že tato země nepředstavuje vojenskou hrozbu pro světový mír. Evropská komise naopak Čínu obvinila z toho, že v Evropské unii vede dezinformační kampaně, například o pandemii koronaviru. Podrobnosti přinesl server The Guardian.
Média se i nadále zajímala o dění v Hongkongu, kde se u příležitosti ročního výročí od vypuknutí masových protestů shromáždily tisíce demonstrujících. Ti se sešli i navzdory zákazu policie, která po střetech s aktivisty zatkla několik desítek lidí. Tématu se věnoval mimo jiné server The Wall Street Journal. Server The Guardian pak upozornil, že v Hongkongu vznikne zvláštní policejní jednotka, která bude dohlížet na dodržování nových zákonů o národní bezpečnosti.
Čínský vývoz po relativně příznivých dubnových výsledcích v květnu klesl meziročně o 3,3 procenta. Příčinou byl především dopad epidemie koronaviru na zahraniční poptávku. Horší výsledky zaznamenal nicméně dovoz, který se propadl meziročně o 16,7 procent a zaznamenal tak největší pokles od ledna 2016. Uvedl to server Financial Times.
O ekonomických dopadech dlouhodobě napjatých vztahů mezi Čínou a Austrálií pak referoval server The Guardian, když upozornil, že v porovnání s rokem 2018 klesl v loňském roce objem čínský investic v Austrálii o 58 procent, tedy na nejnižší úroveň od roku 2007.
Plánovaná cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan v zahraničních médiích příliš pozornosti nevzbudila. O Vystrčilově záměru informovala agentura Reuters či server ABC News. Obě média také poznamenala, že Peking považuje senátorovu cestu za narušení čínské suverenity.