"Hola, škola volá!", a to i v Číně
Nový školní rok klepe na dveře i v Číně. Letní prázdniny, které někteří studenti využili k přípravám na postupové či přijímací zkoušky, začaly a končí stejně jako u nás. Čínským školákům jistě utekly stejně rychle, jako těm našim. Nový školní rok v Číně začíná 2. září.
Jestliže se naši „knihovtipníci“ již v září těší na vánoční prázdniny, které mají letos obdivuhodných a pro nás pracující i záviděníhodných šestnáct dní, pak jejich čínské protějšky musí vydržet až do ledna, kdy mají prázdniny zimní. Ty jim začínají 18. ledna a končí až 16. února. A přestože jsou zimní, jejich těžištěm je Jarní svátek, čínský Nový rok.
Čtenář může být v pokušení spočítat, kdo má tedy více volných dní. Čínské či české děti? Co se jistých dnů volna týče, rozhodně vedou čínské děti. Celkový úhrn ještě závisí na počtu dnů státních svátků, kdy se rovněž nemusí do školy. Lze s úspěchem tvrdit, že čínští žáci v této soutěži “kdo má více prázdnin“ rozhodně vyhrávají.
Čínští školáci ale ztrácejí pomyslné body této soutěže, když nahlédneme do jejich rozvrhů. Výuka jim zpravidla začíná v půl osmé a končí až v pět hodin odpoledne, i když zase drží dvouhodinovou přestávku na oběd. Tím ale mínusové body čínské strany nekončí. Čínští žáci jsou doslova zavaleni domácími úkoly, jejichž vypracování jim v průměru trvá až tři hodiny denně.
Úkoly bývají převážně písemné, a to i proto, že každý nový pojem, ať už v zeměpise, dějepise či přírodovědě, je rovněž spojen s novými znaky čínského písma, které si žáci musí osvojit. Minimálně pasivně, což znamená znak rozeznat a správně přečíst, někdy ale i aktivně, což je dovednost napsat znak zpaměti. V odborných pedagogických kruzích se pak často přetřásá problém přetěžování studentů, ale ti, kteří chtějí něco dokázat v konkurenci milionů, neváhají studovat i o prázdninách či o nedělích.
Sečteno, podtrženo, mnozí čeští studenti by čínský dril a nároky neustáli, a to bez ohledu na skutečnost, že prázdniny čínských dětí bývají delší.
Martin Kváča, sinolog a pedagog