Korejské bistro Biwon překvapí rodinnou atmosférou a kvalitní kuchyní
Tváří v tvář Švejkovi ze štítu kdysi slavné hospody Na bojišti, se na hlavní tepně pražského Nového města Sokolské před lety objevilo korejské bistro Biwon, Tajná zahrada. Po změně majitelů ožilo před pěti lety lákavou rodinnou atmosférou s dobrou kuchyní, tak se pojďme podívat, co nabízí.
Na rušné výpadovce na bistro upozorní nenápadný vstup s nezbytnou korejskou vlajkou, zádveří je geomanticky odděleno dřevěnými příčkami po stranách a pak už čeká hezký pult a dvě nevelké, ale útulné místnosti, zdobené dřevem, kameny a keramikou.
Dýchne na vás z nich korejský výtvarný folklor, neokázalá pohostinnost a pro Korejce příznačná zdrženlivost. Desítku stolů a padesát míst nápaditě odděluje dřevěná příčka nebo jen sestava stolku a truhlíku s vozíčkem.
Korejská potřeba siesty diktuje otevírací dobu od 11:00 do 15:00, případně i dřív, když polední hosté odejdou a je prázdno, a pak od 17:00 až do noci.
Jídelní lístek je jen v jednoduchých složkách, ale s kvalitním vícebarevným tiskem, v anglicko-české verzi. Je velmi čistý, jako nové je i denní menu, chráněné folií. Většinou totiž už jídelní lístek napoví, zda si v restauraci objednat nebo raději hned prchnout.
Jednoduchá nabídka předkládá předkrmy, korejská tradiční a smažená jídla, menší polévky a větší polévky formou ohnivého kotlíku (hot pot) v kamenné míse, vše ve střední cenové kategorii. Silnou korejskou disciplínou jsou masové grily s nezbytnou omáčkou na bázi kimchi, ale také různě dochucované hovězí či smažené kuřecí kousky.
Název restaurace Biwon odkazuje na Tajnou zahradu (秘院) v palácovém komplexu Čchandokkung (Changdeokkung 昌德宮) v Soulu už ze 14. století. Původně se nazývala Zadní (Huwon 後苑) či Vnitřní zahrada (Naewon 內苑) a s celým palácem je na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
I samotné bistro je na rušné třídě trochu utajené, ale ožilo s příchodem rodiny Kimů, která podnik převzala v roce 2019 a přestála tu i nesnáze pandemie. Jeden z bratrů vaří a druhý pečuje o hosty pod starostlivým dohledem maminky. Jsou z okolí Soulu, ale vyrůstali v druhém největším korejském městě Pusanu (Busan), a tak vám rádi vysvětlí drobné rozdíly jejich pusanských omáčkových směsí dobrou češtinou.
Biwon samozřejmě nabízí korejskou „míchanou rýži“ bibimbap, o které jsme již podrobně psali ve dřívějším food blogu. Bibimbap se tu podává i ve variantě „kamenné mísy“ dolsot bibimbap (石鍋拌飯). Rozpálená černá mísa je tu sice jen keramická, ale i v ní si můžete rýži, zamíchanou se zeleninou, vejcem a případně i vepřovým, dopéci na horkých stěnách. Čeští strávnici si občas zapomenou přidat v misce připravenou omáčku, což je škoda, protože ta chuť jídla teprve završí.
V setu banchan zaujme párek s chilli pastou, Sausage Yachae Bokkeum. Nejde o počeštěný experiment, v Koreji se toto jídlo skutečně podává pod lidově zkráceným názvem Sso-Ya. Základem je lehce opečený vídeňský či frankfurtský párek, ochucený směsí kečupu, přislazené chilli, sójové omáčky a opečené cibule, někde i nudliček zelené papriky.
Dobrým testem každé kuchyně bývají smažené obalované kuřecí kousky. Tady je to kuře Ganjang se sójovou omáčkou. Obstálo znamenitě, zvenku křupavé a štavnaté uvnitř.
Pokud se chcete v centru Prahy seznámit s korejskou kuchyní a dobře se najíst v jednoduchém a příjemném prostředí, bistro Biwon je tu pro vás. A inspirativní výtvarno Země svěžích jiter dostanete jako dárek navíc!
Vít Vojta, etnolog