Zlepšení obchodní bilance Číny a další korekce počtu wuhanských obětí koronaviru
O čem psala světová média v souvislosti s Čínou v uplynulém týdnu? Většina zpráv opět souvisela s pandemií koronaviru. Šlo především o zlepšení obchodní bilance Číny za březen oproti začátku roku a o další pochybnosti kolem oficiálně udávaného počtu nakažených a zemřelých osob ve Wuhanu. Dále zahraniční média psala o diplomatické roztržce Číny s africkými státy kvůli údajné diskriminaci Afričanů žijících v Číně nebo připojení firem Huawei a Tencent k čínské národní skupině pro blockchainové technologie.
Většina zpráv o Číně v uplynulém týdnu opět souvisela s pandemií koronaviru. Ekonomickým aspektům uvolňování opatření proti šíření nákazy se věnoval článek serveru Financial Times, který informoval o obchodním přebytku Číny. Ten v březnu činil 18,5 miliardy dolarů. V lednu a únoru se přitom tato bilance pohybovala v záporných hodnotách. Meziročně se pak čínský vývoz v březnu propadl „jen“ o 3,5 % a proti prvním dvěma měsícům letošního roku tak vykázal známky oživení.
Peking čelí v Africe diplomatické krizi a to poté, co se objevily informace o údajné diskriminaci Afričanů žijících v Číně, kteří se stali obětí rostoucích obav Číny z vypuknutí druhé vlny koronavirové epidemie. Zprávy o růstu proticizineckých nálad v Číně pobouřily řadu afrických vlád, médií i občanů. Uvedl to server CNN.
Server The New York Times se věnoval přepočtu obětí v čínském Wuhanu. Tamní úřady zjistily, že počet lidí, kteří koronaviru ve městě podlehli, je o 50 % vyšší, než uváděly první statistiky. Nově zveřejněné údaje tak podpořily skepsi, se kterou mnozí odborníci pohlížejí na přesnost čínských dat ohledně počtu případů nákazy.
Situací v Hongkongu se pro změnu zabýval server The Straits Times, který upozornil na prohlášení Luo Huininga, nejvyššího představitele Číny v Hongkongu. Ten vyzval k co nejrychlejšímu zavedení zákona o národní bezpečnosti. Násilné protesty v loňském roce totiž podle Lua narušily v Hongkongu zásady právního státu, ale také prosperitu a stabilitu města.
Čínští technologičtí giganti Huawei a Tencent se připojili k národní skupině pro blockchainové technologie, jejímž cílem je vytvoření standardů pro tuto technologii. Informoval o tom server CNBC a doplnil, že již v minulém roce vyzval čínský prezident Xi Jinping k tomu, aby se země chopila příležitostí, které blockchain nabízí.