Pesimistické ekonomické prognózy i přes nárůst výrobní aktivity, uvolnění opatření naráží na obavy Číňanů
O čem psala světová média v souvislosti s Čínou v uplynulém týdnu? Čínská vláda rozhodla uvolnit restriktivní opatření zavedená kvůli koronaviru, ovšem řada tamních obyvatel ani některé úřady provincie Hubei nejsou názoru, že šíření nákazy je pod kontrolou. Byť čínská ekonomika již jeví známky oživení a výrobní aktivita prudce vzrostla, dle prognózy Světové banky je možné, že letos poprvé za 44 let neporoste. Z dalších zpráv pak média zaujalo například vyjádření předního čínského experta na respirační onemocnění o tom, že epidemie by se měla dostat pod kontrolu do konce dubna.
Média v uplynulém týdnu referovala o Číně opět převážně v kontextu témat souvisejících s epidemií koronaviru. Jak například informoval server Financial Times, ačkoliv centrální čínská vláda instruovala samosprávy v provinciích, aby uvolnily restriktivní opatření zavedená ve snaze zabránit šíření epidemie, pokyn se setkal s odporem Číňanů, kteří nevěří, že je šíření nákazy pod kontrolou. Nesouhlas s uvolňováním restrikcí zazníval také ze strany některých úřadů v provincii Hubei.
Řada zpráv se pak zaměřila na dopady epidemie na čínskou ekonomiku. Server The Wall Street Journal například napsal, že ekonomika země vykazuje první známky oživení, což bylo možné pozorovat na prudkém růstu výrobní aktivity. Prognózy vývoje čínského hospodářství se nicméně různily. Server CNN přinesl varování Světové banky, která upozornila, že by čínská ekonomika nemusela tento rok růst vůbec, což by se stalo poprvé za 44 let.
Server The New York Times se zabýval zmizením hlasitého kritika čínské komunistické strany a bývalého realitního magnáta Rena Zhiqianga. Ten je nezvěstný již od minulého měsíce. Ren naposledy upoutal pozornost médií, když kritizoval reakci čínské vlády na šíření koronavirové nákazy.
K šíření koronaviru se vyjádřil také přední čínský odborník na respirační onemocnění Zhong Nanshan, který uvedl, že epidemie koronaviru by se měla dostat pod kontrolu do konce dubna. Zhong nicméně rovněž potvrdil oprávněnost obav z toho, že se nákaza začne šířit příští rok na jaře znovu. Podrobnosti přinesl server South China Morning Post.
Dopadům epidemie na běžný život Číňanů se pak věnoval The Economist. Fenoménem se například od doby nejstriktnějších karanténních opatření staly donáškové služby, které podle serveru transformovaly život v čínských městech.