Indie objevila zásoby lithia a plánuje posílit svou pozici ve světě
Tento měsíc ohlásil Indický geologický výzkum objev naleziště lithia s kapacitou 5,9 milionů tun, což jsou šesté největší zásoby na světě, výrazně posilující pozici Indie, která zatím musela strategickou surovinu z 80 % dovážet. Jak může změnit ohlášený nález globální hospodářskou soutěž?
Ukládání energie zatím, od telefonů, laptopů až po solární panely a nastupující elektrická auta (EV), závisí hlavně na lithiových bateriích. Nález v Reasi, v indické části Kašmíru, může svým rozsahem narušit globální dominanci „lithiového trojúhelníku“ v solných pláních Chile, Argentiny a Bolivie, kde se podle dosavadních odhadů ukrývalo až 75 % světových zásob.
Nejlepší zprávou je nález indického lithia pochopitelně pro premiéra Narendu Modiho, usilujícího v rámci pocovidové obnovy země a v transformaci infrastruktury o soběstačnost „Atmanirbhar Bharat“ (kampaň za soběstačnou Indii) a o zvýšení konkurenceschopnosti země, zejména v hospodářské soutěži s Čínou, která je v oblasti výroby baterií daleko vpředu a vyrábí tři čtvrtiny světové produkce lithiových baterií. Konsorcium tří čínských firem navíc na konci ledna podepsalo obří kontrakt v Bolívii, s předpokládanými dodávkami již od roku 2025. Jedním z účastníků kontraktu je gigantická společnost CATL, která má u nás ve střední Evropě výrobu v Německu a co nevidět i v maďarském Debrecíně.
Na druhé straně se očekává, že příprava těžby indického lithia, vyžadující množství vody a zatěžující životní prostředí emisemi CO2, nebude vůbec snadná a vyžádá si možná celé desetiletí. Lokalita na rozhraní himalájského Džammú a Kašmíru je indickým ministerstvem pro životní prostředí zařazena do ekologicky citlivých regionů s bohatou biodiverzitou.
Navíc leží v blízkosti Pákistánu, který neuznává svrchovanost Indie – obě země označují část Kašmíru v držení souseda za „okupovaný Kašmír“. Dalším, naštěstí oblasti Reasi vzdálenějším sousedem, je Čína, spravující už někdy od 18. století hornaté území Aksai Čin, kudy vede strategická silnice z Ujgurska do Tibetu. Kromě možných politických tlaků sousedů bude ještě nutné zvážit nedůvěřivé reakce místních obyvatel, kteří mají s velkými státními těžebními projekty často velmi špatné zkušenosti. Nábožensky v Reasi dominují hinduisté (86 %, muslimů je tu jen 11 %). Oblast je pestrá i jazykově a přestože domácí kašmírština a dógrí patří mezi 22 jazyků uznaných indickou ústavou, nemají tu postavení státního jazyka – těmi zůstávají angličtina a urdština.
Jazyky indického subkontinentu (Wikipedie)
Ať již však přípravu těžby potkají sebevětší potíže, zpráva přišla ve správný čas a jejím přínosem je už to, že bude směřovat indické energetické plánování novým a pozitivnějším směrem.
Redakce Asiaskop
Titulní fotografie: Unsplash.com, Ravi Sharma