Facebook zablokoval účet myanmarské armádě, uběhlo osm let od inaugurace čínského prezidenta
O čem psala světová média v souvislosti s Čínou a oblastí východní, jižní a jihovýchodní Asie v uplynulém týdnu? Zaujal je například apel čínského ministra zahraničí na ukončení sankcí a cel uvalených na čínské společnosti ze strany Spojených států. Prostor byl věnován také pokračujícím protestům v Myanmaru nebo plánovaným změnám ve výběru členů sboru, který volí nejvyššího představitele Hongkongu. Pozornost opakovaně upoutal čínský prezident Xi Jinping, který si tento týden připomněl osmé výročí od inaugurace. Média zaujala také jeho nabídka spolupráce mezi Čínou a Francií. Rezonovalo rovněž stanovisko kanadských zákonodárců, kteří obvinili Peking z páchání genocidy.
Čínský ministr zahraničí Wang Yi v pondělí vyzval novou americkou administrativu, aby upustila od cel a sankcí uvalených na čínské společnosti a zřekla se „iracionálního potlačování technologického pokroku Číny.“ Zároveň představil podmínky pro další spolupráci mezi Spojenými státy a Čínou. Wangův projev shrnul server CNBC.
V Myanmaru v uplynulém týdnu pokračovaly protesty proti vojenskému převratu. Během pondělní generální stávky se po celé zemi shromáždily stovky tisíc lidí, aby pokojně vyjádřily nesouhlas s vojenským převratem. Neodradily je ani obavy z násilí, které vyvolalo prohlášení čelních představitelů. Ti varovali, že případná konfrontace by mohla být „smrtící.“ Uvedla to agentura Reuters. Média, například server BBC, rovněž informovala o zablokování účtů myanmarské armády a přidružených společností na platformách Facebook a Instagram. Společnost Facebook své rozhodnutí zdůvodnila příliš vysokými riziky spojenými s činností těchto účtů.
Čínští zákonodárci budou na každoročním březnovém zasedání hlasovat o změnách ve složení 1200členného výboru, který volí nejvyššího představitele Hongkongu. Jak upozornil The Wall Street Journal, nový způsob výběru členů výboru pravděpodobně povede k omezování vlivu hongkongských opozičních skupin.
Server Financial Times zaujala čtvrteční ceremonie, která připomněla osmé výročí od inaugurace čínského prezidenta Xi Jinpinga. Ten u této příležitosti vyzdvihl, že se od jeho nástupu do funkce vymanilo z chudoby asi deset milionů Číňanů. Ceremonie zdůraznila především prezidentovu osobní roli v boji za vymýcení chudoby.
Kanadští zákonodárci drtivou většinou schválili nezávazné stanovisko obviňující Čínu z páchání genocidy na muslimských menšinách v Autonomní oblasti Xinjiang. Premiér Justin Trudeau a jeho kabinet se nicméně hlasování zdrželi. Podrobnosti přinesl zpravodajský server CNN.
Čínský prezident Xi Jinping v telefonickém hovoru s prezidentem Emmanuelem Macronem avizoval, že chce s Francií pracovat na „otázkách týkajících se střední a východní Evropy.“ Spolupráce mezi oběma zeměmi by se ale měla týkat celé řady dalších témat, od ochrany klimatu po distribuci vakcín proti koronaviru. Informoval o tom server South China Morning Post.
Média, například server CNBC, zaujalo prohlášení nového amerického ministra zemědělství Toma Vilsacka, podle kterého Peking plní své sliby uvedené v první fázi obchodní dohody. Pozornost upoutaly také zprávy týkající se nového pětiletého plánu Číny. Servery Reuters a South China Morning Post napsaly, že jádrem čínských ambicí pro nadcházející období je boj proti klimatickým změnám, ale také revitalizace venkova a zajištění potravinové soběstačnosti.