Čínské ekonomice se v červenci dařilo, američtí a čínští vyjednavači zhodnotí plnění obchodní dohody
O čem psala světová média v souvislosti s Čínou v uplynulém týdnu? Média se věnovala plánovanému setkání amerických a čínských zástupců o dodržování obchodní dohody. Rezonovaly také zprávy o čínském ekonomickém růstu, ať už v oblasti výrobní aktivity či exportu. Pozornost v průběhu týdne přitahovaly plány prezidenta Trumpa zakázat v USA čínskou aplikaci TikTok, které vyústily v zákaz obchodování s čínskými společnostmi Tencent a ByteDance. Z dalších zpráv média psala například o testování digitální peněženky, které provádějí velké čínské banky, nebo o oficiálním spuštění navigačního systému BeiDou.
Pozornost médií se opět obrátila na obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Čínou. Americký obchodní zástupce Robert Lighthizer a čínský vicepremiér Liu He se dohodli na setkání naplánovaném na 15. srpna, během kterého přezkoumají dodržování první fáze obchodní dohody podepsané počátkem letošního roku. Podrobnosti přinesl server The Wall Street Journal.
Čína v tomto týdnu zaznamenala hned dvě pozitivní zprávy z oblasti hospodářství. Server Financial Times v pondělí informoval o tom, že čínská výrobní aktivita rostla v červenci nejrychlejším tempem za posledních devět let. V červenci se dařilo také exportu. Jak uvedl mimo jiné server South China Morning Post, čínský vývoz v červenci vykázal překvapivý růst, a to o 7,2 procenta. Export poháněla především poptávka po zdravotnickém materiálu, elektronice a vybavení pro práci z domova.
Během celého týdne pak rezonovaly zprávy týkající se čínské aplikace TikTok. Zatímco v pondělí například server CNN napsal o plánu prezidenta Trumpa zakázat tuto aplikaci ve Spojených státech, v závěru týdne došlo k jinému rozhodnutí týkajícímu se TikToku. Americký prezident vydal příkaz zakazující Američanům obchodní transakce nejen se společností ByteDance vlastnící TikTok, ale také s dalším čínským gigantem, firmou Tencent provozující službu WeChat. Nařízení, o kterém napsal mj. server Financial Times, začne platit za 45 dní.
Agenturu Reuters zaujala zpráva o testování aplikace digitální peněženky, které zahájily velké čínské státní komerční banky. Testování se v současnosti zaměřuje především na převod peněz a provádění plateb, a podle Reuters přibližuje Čínu k oficiálnímu zavedení vlastní digitální měny.
Čína oficiálně uvedla do provozu svůj navigační systém BeiDou, který by měl být podle jeho tvůrců až třikrát přesnější než americká technologie GPS. Slavnostního ceremoniálu se kromě prezidenta Xi Jinpinga zúčastnil také místopředseda Ústřední vojenské komise Zhang Youxia, který spuštění systému BeiDou označil za důležitý milník ve snaze Číny stát se vesmírnou mocností. Téma zaujalo server South China Morning Post.