Čínská ekonomika vykázala rekordní růst, myanmarská opozice sestavila vládu
O čem psala světová média v souvislosti s Čínou a oblastí východní, jižní a jihovýchodní Asie v uplynulém týdnu? Hned z kraje týdne informovala o clech na čínské hliníkové výlisky, které se rozhodla uvalit Evropská unie. Prostor byl věnován také diplomatickým vztahům Spojených států a Číny. Média pak rovněž zaujaly rekordní růst čínského hrubého domácího produktu nebo vláda národní jednoty, kterou sestavila myanmarská opozice. Z dalších témat rezonovaly pokuta pro společnost Alibaba kvůli zneužívání postavení na trhu či stanovení data příštích voleb do hongkongské Legislativní rady. V souvislosti s Hongkongem zároveň média psala o odsouzení desítky tamních prodemokratických aktivistů. V uplynulém týdnu se rovněž vyvíjel spor mezi Filipínami a Čínou ohledně plavidel ve sporných vodách Jihočínského moře.
Evropská unie zavedla prozatímní cla na dovoz hliníkových výlisků z Číny. K tomuto kroku se Unie rozhodla na základě šetření, které prokázalo, že se produkty čínských vývozců prodávají do Evropy pod cenou. Výše cel se pohybuje mezi 19,3 procenty a 46,7 procenty v závislosti na konkrétním exportérovi. Podrobnosti přinesla agentura Bloomberg.
Středem pozornosti byly v uplynulém týdnu diplomatické vztahy Číny a Spojených států. Jak informoval server Independent, do Číny zamířil americký zmocněnec pro klima John Kerry, aby se svým čínským protějškem ještě před nadcházejícím virtuálním klimatickým summitem probral klíčové otázky týkající se životního prostředí, jako je například útlum využívání uhlí. Prezident Joe Biden zároveň vyslal na Taiwan neoficiální delegaci, která se na jeho žádost setkala s tamními vysoce postavenými zástupci a vyjádřila zemi podporu. O návštěvě delegace se rozepsal server CNN.
Čínský národní statistický úřad v pátek uvedl, že čínská ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o rekordních 18,3 procenta. Zatímco průmyslová výroba očekávání nenaplnila, maloobchodní tržby vykázaly nebývalý růst. Informoval o tom server CNBC.
Odpůrci myanmarské junty tentýž den oznámili, že sestavili vládu národní jednoty, jejímiž členy jsou svržení poslanci, vůdci protestů proti vojenské juntě a zástupci etnických menšin. Server The Straits Times, který na vznik nové vlády upozornil, pak doplnil, že cílem uskupení je skoncovat s vojenským režimem.
Agentura Reuters informovala o diplomatickém protestu, který proti Číně podaly Filipíny. Stalo se tak jen několik dní poté, co si Manila předvolala čínského velvyslance Huanga Xiliana a apelovala na něj, aby Čína stáhla svá plavidla ze sporného území v Jihočínském moři, jež si nárokují Filipíny.
V Hongkongu se 19. prosince uskuteční volby do Legislativní rady, které byly kvůli pandemii koronaviru odloženy o více jak rok. Server Bloomberg poznamenal, že volby se tak budou řídit už novými pravidly, které nedávno odsouhlasil Peking. Hongkongská správkyně Carrie Lamová navíc ohlásila, že změnu volebního systému posvětila také hongkongská výkonná rada.
V médiích, například na serveru BBC, rezonovaly zprávy o pokutě ve výši 2,8 miliardy dolarů pro čínského technologického giganta, společnost Alibaba. Peněžitý trest uložil firmě antimonopolní regulátor, který šetřením zjistil, že firma Alibaba dlouhodobě zneužívala své postavení na trhu.
Pozornost se pojila také s odsouzením deseti prodemokratických aktivistů, včetně mediálního magnáta Jimmyho Laie, k trestu odnětí svobody až na 18 měsíců. Podle hongkongského soudu se odsouzení provinili organizováním nebo účastí na „neoprávněných shromážděních“ během protestů v roce 2019. Téma zaujalo například The Guardian.