Čína se prý stane největší ekonomikou do roku 2028, Alibaba čelí antimonopolnímu vyšetřování
O čem psala světová média v souvislosti s Čínou a oblastí východní, jižní a jihovýchodní Asie v uplynulém týdnu? Informovala o amerických vývozních omezeních uvalených na čínské společnosti. Obchodní oblasti se týkala také zpráva o snížení dovozních cel, které Peking avizoval na příští rok. Cla na import čínské oceli naopak oznámil Vietnam. Média rovněž sdílela předpovědi ekonomických institutů ohledně budoucnosti asijských ekonomik, mezi kterými se bude dařit především té čínské. Z dalších zpráv zaujalo vyšetřování e-commerce gigantu Alibaba či omezování dodávek elektřiny v některých čínských provinciích.
V médiích rezonovala zpráva o vývozních omezeních, která Spojené státy uvalily na více než stovku čínských a ruských společností s údajnými vojenskými vazbami. Firmy vyvážející z USA budou muset předtím, než vybrané položky předají společnostem na černé listině, získat licenci. Jak uvedl server BBC, seznam firem zahrnuje mimo jiné značné množství čínských leteckých společností.
Mezinárodního obchodu se týkala také zpráva serveru South China Morning Post, který informoval o snížení dovozních cel na 883 produktů, k němuž Čína přistoupí od ledna příštího roku. Seznam produktů zahrnuje některá letecká zařízení, dřevo a papírové výrobky. Od 1. července pak sníží dovozní cla na některé IT produkty. K opačnému kroku se uchýlil Vietnam. Ten se rozhodl uvalit dovozní cla ve výši 4,43 procenta až 25,22 procenta na produkty od 16 čínských výrobců oceli. Podle vietnamského ministerstva průmyslu a obchodu se jedná o antidumpingové opatření. Podrobnosti přinesla agentura Bloomberg.
Čínský nejvyšší regulační úřad zahájil antimonopolní vyšetřování společnosti Alibaba, informoval deník Financial Times. Čínská centrální banka a regulační orgány pak v samostatném prohlášení avizovaly, že se setkají se zástupci přidružené skupiny Ant Group, aby jim zdůraznily nutnost zavedení regulačních opatření.
Server Nikkei Asia zaujala předpověď Japonského centra pro ekonomický výzkum (JCER), podle které asijské ekonomiky v příštím roce zažijí po letošním prudkém propadu obrat, na úroveň z doby před pandemií koronaviru se vrátí ale až v roce 2022. Nejdůležitějším faktorem hospodářského oživení bude účinnost a dostupnost vakcín. Zpravodajský server BBC pak upozornil na zprávu Centra pro ekonomiku a výzkum obchodu (CEBR), podle které Čína předběhne USA a stane se největší ekonomikou světa do roku 2028, tedy o pět let dříve, než se dříve předpokládalo.
V důsledku chladného počasí a průmyslového oživení začala v Číně růst poptávka po elektřině. Země se proto rozhodla její dodávky v některých provinciích omezit. Jedná se například o dodávky pro průmyslové a komerční odběratele v provinciích Hunan a Jiangxi, kde poptávka v porovnání s předchozím rokem vzrostla nejméně o 18 procent. Téma přiblížil server Bloomberg.
Pozornost serveru Financial Times upoutal záměr Thajska naočkovat v roce 2021 polovinu tamní populace. Navzdory dohodě se společností AstraZeneca země jedná také s čínskými, ruskými a indickými dodavateli. Britský list The Guardian pak napsal o čínském zákonu proti plýtvání potravinami. Nová legislativa mimo jiné umožní pokutovat subjekty propagující přejídání, restaurace zase budou moci naúčtovat zákazníkům extra příplatek za velké množství nedojeného jídla.