Bude se americká koalice při návratu do Asie opírat také o Indii?
I po příchodu Joe Bidena do Bílého domu se zdá, že Spojené státy pokračují v konfrontaci s Čínou, zejména ohlašovaným posilováním aliancí asijských zemí s podobnými zájmy. Na bezpečnostní summit skupiny Quad (USA, Indie, Japonsko, Austrálie) navázala asijská cesta amerického ministra obrany Lloyda Austina, během níž navštívil i amerického strategického partnera - Indii. Na jednání Austin označil Indii za „stále důležitějšího partnera v rychle se měnícím mezinárodním prostředí“.
Indie a USA se považují za výjimečné země, sdílející demokratickou tradici. V mnoha ohledech tak mají vyšší očekávání vzájemné spolupráce než je tomu s jinými státy. Společným činitelem, utvářejícím americko-indické kontury v globálních vztazích, jsou zejména obrana a bezpečnost, ekonomika a mezilidská výměna.
Obě země spojuje relativní otevřenost ekonomiky, s převládajícími znaky právního státu a s právním systémem vycházejícím z anglického obyčejového práva. To vše může usnadnit jejich bilaterální komunikaci a spolupráci.
USA a Indie dlouhodobě spolupracují v multilaterálních organizacích jako je G-20, ASEAN, Mezinárodní měnový fond, Světová banka a Světová obchodní organizace. Spojené státy podporují Indii ve skupině jaderných dodavatelů (Nuclear Suppliers Group) a v Radě bezpečnosti OSN, kde je Indie nestálým členem pro období 2021-2023.
Sporný zákon o občanství
Přesto existují témata, která Indii a USA rozdělují, jako je zákon o indickém občanství, zvýhodňující místní hinduisty a částečně diskriminující muslimy. Islám přitom obklopuje Indii na hranicích s Afghánistánem, Pákistánem a Bangladéšem a Indie se obává růstu vnitřního radikalismu. Související americké upozorňování na porušování lidských práv, označila Indie za vměšování do vnitřních záležitosti, také nesouhlasí s americkými sklony k násilnému exportu demokracie. USA podporují podle Nového Dillí častokrát ty autoritativní státy, ze kterých mohou čerpat výhody.
Americké obavy z Číny a otázka indické obrany
Spojené státy ale dnes potřebují Indii více než jindy, protože se obávají rostoucího čínského vlivu. V Asii je odpovídající protiváhou Číny geopolitické postavení Indie, které Američané používají k prosazovaní svých zájmů. Americká koncepce označuje Čínu za rivala, který ohrožuje světový řád ve vojenské, ekonomické a technologické oblasti.
USA a Indie v posledních letech posilovaly vojenské vazby podpisem řady obranných dohod a prohloubením vojenské spolupráce. V roce 2019 uzavřely společné transakce v obranném sektoru za více než tři miliardy amerických dolarů. Objem bilaterálního obchodu ve vojensko-technické spolupráci vzrostl v letech 2008 až 2019 z nuly na 15 miliard amerických dolarů.
Třídenní návštěva Nového Dillí potvrdila americký záměr „návratu do Asie“, považovaný za staronovou strategii z dílny prezidenta Obamy. Austin je z pozice ministra obrany (od roku 2021) tváří obnovené koalice, ochotné vyvažovat čínský vliv v regionu i ve světě. Má řadu asijských zkušeností, protože v období 2013-2016 řídil společné operace a válečnou strategii celého Blízkého východu a ve střední a jižní Asii.
Americkému ministru byl partnerem indický protějšek Radžnáth Singh, dřívější ministr školství, pozemní dopravy, zemědělství a vnitra, z pravicové Indické lidové strany (Bharatiya Janata Party - BJP). Ministrem obrany vlády premiéra Narendry Modiho je od roku 2019.
Nákup ruských raket S-400
Tématem jednání byl i indický nákup ruských protiletadlových raketových systémů S-400. Kontrakt na dodávku S-400 v hodnotě 5,4 miliard amerických dolarů byl podepsán v roce 2018 a 850 milionů dolarů již bylo zaplaceno na ruský účet, bez ohledu na riziko uvalení amerických sankcí. Připomeňme si, že za získání ruských protiraketových systémů zavedly Spojené státy omezení i proti Turecku, spojenci v NATO.
Indie se ovšem sankcí nejspíše neobává, protože z praxe ví, že vnější ekonomické tlaky se dají jednoduše přečkat. Nové Dillí má naopak zájem diverzifikovat nákup obranných technologií a Rusko je v této oblasti jeho největším dodavatelem.
Euroasijská tripartita
Zajímavý je také trojúhelník Rusko – Čína - Indie. Tyto země se mezinárodně setkávají v různých seskupeních, jako je Šanghajská organizace spolupráce (ŠOS) nebo BRICS (Brazílie, Indie, Čína, Jižní Afrika). Avšak sbližování Indie se Spojenými státy a indicko-pacifickými spojenci vyvolává rostoucí znepokojení zase v Moskvě. Rusko chce usmířit Čínu a Indii a nepřipustit další konflikt u svých hranic. Konfrontace v Ladaku takovým konfliktem ovšem byla a na svém 20. jubilejním setkání řešily země ŠOS právě budoucnost vztahů Číny a Indie, jak jsme vás již dříve informovali.
Pozice premiéra Modiho v Indii
Indie nabírá na síle i díky úspěchům současného premiéra Narendry Modiho. V posledních volbách v roce 2019 vyhrála v parlamentu Modiho strana BJP 303 křesel a Národní demokratická aliance (NDA), vedená stranou BJP, získala 353 křesel (indický parlament jich má celkem 543).
Popularita dnešního premiéra stojí na prosazování rovných práv všem občanům a na odklonu od kastovní společnosti. Módí pozvedl ekonomiku země, nacházející se na konci vlády premiéra Manmohana Singha (2004-2014, strana Indického národního kongresu - INC) blízko kolapsu. V současnosti je indická ekonomika pátou největší na světě.
Indie rozvíjí technologie, zaváděné do všeobecné zdravotní péče, dostupného bydlení, finanční inkluze a zmírňování změn klimatu. Přijaté reformy dostaly v letech 2014 až 2019 inflaci z rekordních více než 12 % až pod 3 %. I schodek státního rozpočtu se ze závratných 6,46 % před deseti lety snížil na současných 3,42 %.
Viktor Muchin, ekonom, mezinárodní vztahy, Čínská studia, Zhongnan univerzita ve Wuhanu
Použité zdroje:
Tanvi Madan. Democracy and the US-India relationship.
Sheikh Saaliq. India, US to expand military engagement, defense ties.
Сергей Строкань. США пошли слоном.
Manoj Ladwa. Modi has United India like no prime minister in decades.
#Bharatiya Janata Party - BJP#Čína#Indie#Lloyd Austin#Narendra Modi#Národní demokratická aliance (NDA)#QUAD#Radžnáth Singh#Rusko#USA