Americko-čínské vztahy ve středu zájmu světových médií
O čem psala světová média v souvislosti s Čínou v uplynulém týdnu? V centru zájmu byla témata týkající se vztahů Číny a USA. Od uvalení sankcí na americké neziskové organizace, přes senátní zákon o důraznějším odmítnutí perzekucí Ujgurů, až po Trumpův záměr protáhnout obchodní jednání až do příštího roku.
Zahraniční média se v uplynulém týdnu zaměřila především na americko-čínské vztahy. V pondělí Čína oznámila uvalení sankcí na neziskové organizace sídlící ve Spojených státech a pozastavila zastávky amerického námořnictva a letectva v Hongkongu. Učinila tak v reakci na americký zákon podporující hongkongské protesty, který minulý týden podepsal prezident Trump. Informoval o tom mj. server Independent. V úterý pak americká Sněmovna reprezentantů schválila zákon požadující důraznější reakci Trumpovy administrativy na perzekuci ujgurské menšiny v Číně, uvedl server CNN.
Řadu médií rovněž zaujalo prohlášení prezidenta Trumpa, který oznámil, že je připravený s uzavřením obchodní dohody mezi Čínou a USA počkat do období po amerických prezidentských volbách. Tématu se věnoval server The New York Times.
Hongkongským protestům byla v porovnání s předchozími týdny věnována menší pozornost. Zatímco server The Wall Street Journal informoval o nedělním shromáždění tisíců protestujících, pozornost médií, např. serveru Bloomberg, se v souvislosti s Hongkongem soustředila zejména na propad místní ekonomiky, především pak v oblasti maloobchodních tržeb.
Čínská telekomunikační firma Huawei zažalovala americkou Federální komunikační komisi (FCC), která v listopadu zakázala udělování dotací americkým firmám, jež se společností Huawei spolupracují. Zpráva rezonovala napříč médii, objevila se například na serveru Politico.
Pozornost médií upoutal také soukromý průzkum, podle kterého zaznamenala čínská výrobní aktivita v listopadu nečekaný růst. Tempo růstu bylo dokonce největší od prosince roku 2016, uvedl server CNBC.
Server BBC pak zaujala zpráva o povinných skenech obličejů, které musejí Číňané podstoupit při pořizování nové SIM karty.
Na začátku týdne byl rovněž spuštěn plynovod zásobující Čínu ruským plynem. Posilování rusko-čínských vztahů se zabýval server CNBC.