Přehled čínských veletrhů 2020. Ovlivní COVID-19 českou účast?
Čína hostí nepřeberné množství veletrhů a výstav. Dvanáct pro české exportéry nejperspektivnějších akcí je však v letošním roce termínově ohroženo, protože Čína odložila na neurčito všechny veletrhy, chystané pro první pololetí. Přinášíme vám přehled těch nejzajímavějších čínských veletrhů, které by neměly ujít pozornosti žádného českého exportéra.
Dle informací agentury na podporu exportu CzechTrade se o české účasti na níže uvedených veletrzích a výstavách v roce 2020 teprve rozhodne. Situaci dále ztěžuje pandemie koronaviru. V jakém rozsahu letos počítat s českou účastí, tedy zatím není zcela jasné. I tak je však dobré se seznámit s jejich zaměřením, rozsahem a historií a připravit se. Když ne na letošní, tak na příští ročníky.
32nd International Toy & Education Fair 2020
Shenzhen; odloženo, termín bude stanoven
První ročník veletrhu odstartoval v roce 1989 a za poslední čtvrtstoletí se jeho rozsah téměř zdesetinásobil. Na více než 100 tisících m2 prezentují své zboží výrobci elektronických, dřevěných a dalších hraček, stavebnic, modelů, sportovních i vzdělávacích pomůcek pro děti.
Minulý ročník přitáhl do 8 veletržních hal více než 60 tisíc návštěvníků. Veletrhu se zúčastnilo přes tisíc vystavovatelů z 66 zemí. O české účasti buď není dostupný záznam, anebo tam čeští výrobci neměli své zastoupení.
102nd China (Chengdu) Food & Drinks Fair 2020
Chengdu; odloženo, termín bude stanoven
V originále má tento slavný veletrh v názvu „cukr a alkohol“ a jeho historie sahá až do roku 1955, což ho řadí mezi nejstarší potravinářské veletrhy v Číně. Dnes veletrh pokrývá širokou nabídku potravin, alkoholických i nealkoholických nápojů a ochucovadel. Zastoupeny jsou i obory spojené s potravinářstvím, jako například obalová technika.
Minulý ročník proběhl na celkové ploše 215 tisíc m2, kde přes 4 tisíce vystavovatelů během tří dnů předvedlo své produkty téměř 400 tisícům návštěvníků. Česko se zúčastnilo celkově již šestým rokem po sobě, v roce 2019 na veletrh přijelo 14 českých vystavovatelů. Jednalo se z firmy působící zejména v oblasti pivovarnického a lihovarnického průmyslu a ve výrobě cukrovinek. Další zúčastněné firmy prezentovaly potravinářské technologie či sklářský průmysl.
Top Wine China
Peking; 4.-6. 6. 2020
Top Wine China letos slaví 10 let od svého založení. Tematicky se veletrh už podle názvu zaměřuje hlavně na víno, ale prezentují se tu také další alkoholické nápoje. Nákupčí tu zajímají i doprovodné produkty k nápojům, například nápojové sklo či malé pochutiny ve finální úpravě a balení. Tento veletrh je jedním z důkazů vzestupu obliby kvalitního vína na čínském trhu.
Vloni vystavovalo 300 vystavovatelů, kteří reprezentovali cca 700 různých vinařství, veletrh navštívilo téměř 11 000 návštěvníků. Předloňského ročníku 2018 se zúčastnily 4 české firmy vyrábějící víno, pivo, destiláty a sklenice.
ANUFOOD China
Shenzhen; 8.-10. 7. 202
Záběr veletrhu je velice široký: od masných výrobků, plodů moře nebo pečiva, přes zavařeniny a čokoládové výrobky až k doplňujícím potravinářským technologiím.
Veletrh založený v roce 2004 vloni hostil 703 vystavujících, kteří se na 35 tisíc m2 výstavní plochy prezentovali více než 15 tisícům návštěvníků. Loňský ročník proběhl s českou účastí.
Český letecký seminář
Chengdu; podzim 2020
Poprvé byl zorganizovaný v roce 2013. Český letecký seminář představuje ucelené řešení produktů a služeb českých firem v leteckém průmyslu za účelem podpory zavádění soukromého (sportovního) létání v Číně. V minulých letech se seminář konal na přelomu měsíců září a října.
China (Shenzhen) International Logistics and Transportation Fair 2020
Shenzhen; 23.-25. 9. 2020
Veletrh s patnáctiletou tradicí působí jako platforma pro mezinárodní hráče v oblasti logistiky, dopravy a souvisejících odvětví, třeba v obalovém průmyslu, ve správě dodavatelského řetězce, IT a e-commerce. V minulosti bylo na veletrhu přítomno 1865 vystavovatelů z 53 zemí a 138 tisíc návštěvníků z 81 zemí. Minulý ročník proběhl bez oficiální české účasti.
China Education Expo 2020
Peking; 24.-25. 10. 2020
Loňský ročník hostil stánky 15 zemí včetně Česka. Z těchto zemí se do Číny přijelo prezentovat 459 škol. Okolo 60 % vystavovatelů bylo z řad vysokých škol, zbylých 40 % připadlo na všechny ostatní typy škol. Veletrh v Pekingu, Šanghaji, Chengdu a Guangzhou přitáhl zájem skoro 40 tisíc čínských uchazečů o studium v zahraničí. Pod vedením Domu zahraniční spolupráce a Generálního konzulátu ČR v Chengdu byl nad rámec akce uspořádán networkingový večer se zástupci 16 čínských univerzit. Veletrh letos slaví 20. výročí a je možné se prezentovat i formou společné účasti.
Podle statistik v roce 2018 studovalo v zahraničí celkem 662 tisíc čínských studentů. Dlouhodobě nejvíce čínských studentů studuje ve Spojených státech amerických, na druhém místě se umísťuje Austrálie, následovaná Velkou Británií, Japonskem a Kanadou. Do žebříčku deseti nejpopulárnějších studijních destinací se ještě vešla Korea, Hongkong, Německo, Francie a Nový Zéland. Ve všech zmíněných zemích počet čínských studentů neustále roste. Česko se umístilo na 39. místě, Slovensko na 55. místě, zatímco Polsko na 28. a Maďarsko dokonce na 21. místě.
China International Import Expo 2020
Šanghaj; 5.-11. 11. 2020
Letošní ročník bude teprve třetím v historii, nicméně publicitu si tento veletrh již stačil získat. Česko bylo partnerskou zemí loňského ročníku a svou expozicí dokázalo zaujmout. Kromě celé řady výrobků z křišťálu, reprezentativních potravin a nápojů se český stánek také pochlubil laserovými technologiemi a nanotechnologiemi. Na usednutí do českého ultralehkého letadla se stály fronty.
V rámci české účasti na CIIE 2020 budou prezentovány opět dvě expozice - jedna v národní části a jedna v komerční části výstavy. Národní expozice bude zaměřena na zdravotnictví, lázeňství, kosmetiku, sklo, design, potraviny a nápoje, zatímco český stánek v komerční sekci bude zaměřen na české sklářské produkty, design a spotřební zboží. Firmám bude na stánku v komerční sekci umožněno na rozdíl od národní expozice prodávat své produkty návštěvníkům veletrhu.
Na loňském ročníku se uzavřely smlouvy v hodnotě 71 miliard amerických dolarů. Na národní stánky 181 zemí z celého světa, které se rozkládaly na ploše 360 tisíc m2 a hostily přes 3800 firem, se přišlo podívat na 910 tisíc návštěvníků, z toho 500 tisíc bylo z řad profesionálů a nákupčích. Součástí veletrhu bývá setkání státních představitelů zúčastněných zemí a prezentace dalšího pomalého otevírání se čínského trhu importovanému zboží.
České sklo v Chongqingu
Chongqing; listopad 2020
Akce založená v roce 2015 je šitá na míru potřebám českých firem ze širokého spektra oborů sklářství, šperků, designu či home-decoru vstupujících na dynamický a rychle se rozvíjející trh jihozápadní Číny.
FHC Food & Hotel China
Šanghaj; 10.-12. 11. 2020
Veletrh založený v roce 1994 je významnou událostí celosvětového významu pro sektor potravinářství a pohostinství. Kromě nápojů a potravin se zde prezentuje vybavení pro catering a do hotelů, návštěvníci mohou navštívit semináře týkající se nejnovějších trendů ve zmíněných sektorech.
V minulých letech na se na veletrhu prezentovaly české firmy vyrábějící pivo, víno, destiláty a nápojové sklo. Loňského ročníku se zúčastnilo 3,5 tisíce vystavovatelů, kteří přitáhli přes 133 tisíc návštěvníků.
Airshow China 2020
Zhuhai; 10.-15. 11. 2020
Veletrh je pořádán každý sudý rok počínaje rokem 1996 a poskytuje prostor výrobcům letadel, helikoptér a souvisejících produktů jako jsou např. navigace a trenažery.
Minulého ročníku se zúčastnilo přes 700 vystavovatelů z 40 zemí v halách na ploše 70 tisíc m2. Česká účast na Airshow se pravidelně opakuje již od roku 2012. Jen v letech 2014 a 2016 se za českou stranu postupně zúčastnilo čtrnáct českých výrobců ultralightů a součástek, dvě letecké asociace a jedna škola pro letce.
China Hi-Tech Fair 2020
Shenzhen; 11.-15. 11. 2020
Výstava China Hi-Tech Fair v Shenzhenu je nejvýznamnější a největší technologický veletrh v Číně. Kromě elektroniky a elektrospotřebičů se soustředí na pokročilé technologie, výrobky a řešení pro úspory energie, ochranu životního prostředí, nové zdroje energie a nové materiály.
Jihočínský Shenzhen je považován za čínské Silicon Valley, protože se zde koncentruje velké množství hi-tech firem. Letošní ročník veletrhu bude již 22. v řadě. V minulých letech na veletrh přijelo přes 3300 vystavovatelů ze 41 zemí a přes 563 tisíc návštěvníků ze 103 zemí. České firmy se veletrhu každoročně účastní počínaje rokem 2015.
Aktuální informace o veletrzích, výstavách a ostatních akcích týkajících se Číny můžete sledovat na webových stránkách těchto institucí:
Ministerstvo průmyslu a obchodu – Veletrhy a výstavy 2020, všechny země včetně Číny
BusinesInfo.cz - Akce a události 2020, Čína
CzechTrade.cz – Kalendář akcí 2020, Čína
Jan Krejčí, Centrum asijských studií, Vysoká škola ekonomická v Praze