Pomozte chlapcům a dívkám reprezentovat naši zemi ve fotbale
„Našim dívkám i chlapcům se podařilo kvalifikovat na mistrovství světa středních škol,“ píše v emailu rodičům a přátelům školy pražského gymnázia Nad Štolou. Vedoucí týmu a učitel tělesné výchovy tohoto gymnázia Filip Soukup pak v textu pokračuje: „Tento moment může být další velkou historickou událostí hlavně pro žáky, kteří se na tomto úspěchu podíleli.“ Potud je vše dobré. Jenže. Účast našich středoškoláků na Mistrovství světa ve fotbale studentů středních škol (ISF World Schools Championship Football), které se bude letos konat v čínském Dalianu, visí na příslovečném vlásku – finanční podpoře sponzorů.
Fotbalové mistrovství světa středoškoláků (WSC) se konalo již 27krát, a to od roku 1972 s posledním ročníkem v roce 2023. V roce 2017 pak tyto středoškolské soutěže proběhly i v České republice, konkrétně v hlavním městě Praze. Mistrovství světa ve fotbale studentů ve věku 16 až 18 let organizuje Mezinárodní federace školního sportu (International School Sport Federation, ISF), která pořadatelství v roce 2024 předala právě čínskému Dalianu.
Na otázky k případné účasti pražských gymnazistů nám v krátkém rozhovoru odpověděl právě Filip Soukup.
Je to poprvé, kdy jste zaznamenali takový úspěch?
Již v jednou, v roce 2019, jsme měli možnost účastnit se této soutěže na mezinárodní úrovni, kdy byl celý šampionát pořádán v srbském Bělehradu. Jako vítězové republikového finále středních škol v kategorii VI. B.
Kdy jste se dozvěděli, že se vám podařilo tento fenomenální úspěch zopakovat a postoupit tak na mistrovství světa středních škol ve fotbale?
Definitivně jsme se o této skvělé zprávě dozvěděli 14. listopadu minulého roku. Pro naši školu i žáky se jedná o mimořádný a historický úspěch. Velkým a příjemným překvapením pro nás je i skutečnost, že se kvalifikovala obě naše družstva: dívčí i chlapecké.
V čem spočívá ohrožení účasti mladých fotbalistů a fotbalistek a koho se to týká?
Co se dívčího týmu týče, tam dosud ještě nemáme jistotu, zda naše holky pojedou. Náklady na start na tuto akci pro oba týmy jsou v řádu šestimístných čísel, a zatím stále ještě bojujeme o potvrzení jejich účasti, resp. potvrzení toho, že na to vůbec budeme mít peníze.
Rozumím tomu dobře, že takové vysoké náklady souvisí i s tím, že pokud se budete chtít šampionátu účastnit, budete muset vycestovat do Čínské lidové republiky?
Přesně tak! Celosvětové finále se bude konat v Číně. Závěrečný turnaj se bude hrát v období 17. až 27. května 2024 v čínském městě Dalian, s čímž jsou spojeny právě ty vyšší cestovní náklady. Věříme ale pevně, že se vše podaří a na cestu do daleké Číny pojedeme v plné síle!
Cesta do Číny jistě nebude zadarmo?
Rozhodně nebude. Podle informací od Asociace školních sportovních klubů ČR se budou náklady pohybovat kolem 950 000 Kč na jeden tým, v našem případě tedy necelé 2 miliony Kč.
Co všechno tak velká částka obnáší?
Náklady jsou kalkulovány na tento počet: 18 hráčů, 2 trenéři, 1 rozhodčí. Protože se jedná o vysokou částku, snažíme se všemi silami oslovit mnoho organizací, které by nám ji pomohly financovat. Zatím jsme úspěšně oslovili Fotbalovou asociaci ČR, která poskytla pomoc jak finanční, tak materiální, dále i Magistrát hlavního města Prahy.
Co byste vzkázal případným sponzorům?
Pokud by je tato akce zaujala a rádi by chtěli pomoct našim mladým fotbalistům a fotbalistkám splnit si sen, mohou přispět finančním darem, který bude použit na výrobu reprezentačních dresů pro každého hráče. Tento dres by hráčům zůstal na památku.
V případě darování větší částky by peníze mohly pomoci částečně profinancovat cestu, nebo ubytování. Budeme rádi za každou částku, která může pomoci přiblížit cestu na mistrovství světa, aby si žáci mohli vyzkoušet pocit reprezentovat svou vlast.
Podobnou akci jsme zažili v roce 2019 v Srbsku. Byl to nezapomenutelný zážitek pro všechny a dodnes na něj vzpomínáme.
Kam se mohou případní dárci obrátit?
Pokud byste chtěli věnovat finanční obnos našim žákům, můžete se obrátit s dotazy na mne prostřednictvím e-mailu Filip.soukup@gymstola.cz, nebo přímo přispět na serveru Donio. Moc děkujeme za Vaši podporu.
Martin Kváča, sinolog a pedagog
Titulní fotografii jsme vytvořili prostřednictvím nástroje umělé inteligence DALL E.