"Guru ve vězení je lepší než guru ve vířivce." Exkluzivní zpověď Guru Járy z filipínské vazby
Policie tento týden deportovala do České republiky z Filipín dvaapadesátiletého Jaroslava Dobeše, známého jako Guru Jára. V Česku byl pravomocně odsouzen na pět a půl roku odnětí svobody za jeden prokázaný případ znásilnění studentky jeho esoterické školy. Dobeš obvinění odmítá, podle obhajoby šlo o tantrickou praktiku.
Posledních osm let strávili Jaroslav Dobeš a jeho asistentka Barbora Pláškova v detenční vazbě v Manile. Tady jsem měl možnost ho opakovaně navštívit. Jeho svět začínal za modrou branou s trnovou korunou ostnatého drátu a soškou Panny Marie u vchodu. Zvenku vše vypadalo, jako byste měli vstoupit do klece.
U vstupu se odehrává osobní prohlídka, za ním pak již mřížemi oddělený prostor přístupný návštěvám a následně dalšími mřížemi střežená část o velikosti basketbalového hřiště, kde se pohybují zadržení. Pro ně se zde jejich dny líně sunou po neměnných kolejích. Vstává se v pět, večerka je kolem půl deváté večer. Spí se na pokojích po čtyřech, někdy i ve větších počtech. To se pak z celé cely stává jedno velké spojené tělo, kdy se v noci musí všichni také společně obracet. Každodenní stereotyp jen občas protrhnou mimořádné události, jako když se z přísně střeženého centra někomu podaří uprchnout.
Své návštěvy Dobeš vítal usazený na rohoži v rohu, s dobrým výhledem na okolní dění. Tady přijímal své žáky a věnoval se psaní knih. „Chci, aby po mně něco zůstalo, kdyby mě zabili,“ svěřoval se mi pohublý muž s prošedivělým plnovousem a výraznýma očima. Pro inspiraci k tvorbě přitom nemusel chodit daleko. V imigrační vazbě se pod jednou střechou ocitli ti, kteří spáchali banální přestupky vedle pachatelů těžkých zločinů. Čekají na soud, deportaci, na azyl. Kdy půjdou ven, nikdo neví.
V detenčním centru skončil podnikatel, kterého kamarád požádal, zda by mu na týden pohlídal zaměstnance jeho hotelu. Tady se ocitnul vedle nájemného vraha, který během dvou dnů zastřelil čtyři lidi, bulharských specialistů na podvody s kreditními kartami, kteří údajně vytáhli peníze i z konta Billa Gatese nebo chlapíka, jenž se měl snažit prodat Číňanům tajemství amerického zbrojního programu. Rvačky jsou zde na denním pořádku a návštěvy tvoří jeden ze způsobů, jak násilí za mřížemi alespoň trochu omezit a upustit páru z přetlakovaného hrnce.
Pod střechou detenčního centra se nacházejí zástupci všech zemí, ras i náboženství. Zbožný pastor i džihádu oddaný bojovník. V kombinaci s nesnesitelným vedrem a absolutním nedostatkem soukromí, to vše představuje potenciálně výbušnou kombinaci. „Nejhůře to nesou mladí kluci z Evropy. Nedokážou se vyrovnat s absťákem, skáčou na mříže, až se zblázní, ale musí čekat, dokud se neshromáždí dostatečný počet bláznů a ty pak společně odvezou," popisoval mi život za mřížemi Dobeš. Svůj pobyt v centru hodnotil jako riziko povolání úspěšného duchovního učitele.
„Nakonec, guru ve vězení zní lépe než guru na pláži nebo ve vířivce. Mám toho plné kecky, ale z duchovního hlediska to sem patří. Nechci umřít, ale počítám s tím,“ řekl mi mimo jiné.
Jaroslava Dobeše společně s jeho asistentkou Barborou Pláškovou zatkla filipínská policie v roce 2015 na tamním ostrově Siargao, kde si otevřel svůj ašrám, kam za ním dojížděly stovky stoupenců. Vydání do České republiky se dvojice bránila snahou o získání náboženského azylu. České soudy se jejich případem zabývaly od roku 2014, kdy byl dvojici za zneužívání studentek jejich esoterické školy Poetrie uložen trest deset a devět a půl roku. Během dalších odvolacích soudů byla tato sazba postupně snižována, až v roce 2018 byl za prokázané znásilnění v jednom z žalovaných případů uložen Dobešovi trest pět a půl roku a Pláškové pět let vězení.
Dobeš na svých seminářích takzvaně odháčkovával ženy. Tvrdil, že jejich všemožné problémy způsobují háčky, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Tyto háčky měl uvolňovat sexuální akt. Podle soudního verdiktu je Plášková přivedla do stavu bezbrannosti a Dobeš na nich vykonal soulož.
Podle obhajoby šlo o tantrický rituál, jehož cílem není sexuální uspokojení, nýbrž dosažení spojení s Bohem. Stoupenci Dobešova hnutí celý případ přenesli i na mezinárodní scénu, v rámci Univerzálního přezkumu dodržování lidských práv se mu věnovalo zasedání OSN v Ženevě. Kauzu zmiňovala i zpráva americké vlády o stavu lidských práv z roku 2015, která s odvoláním na dánskou nevládní organizaci Soteria uvedla, že v případu mohlo dojít k porušení lidských práv. V České republice se Dobešovi příznivci neúspěšně pokusili o registraci církve Cesta Guru Járy.
Jaroslav Dobeš strávil ve filipínské detenční vazbě, v nesporně tvrdších podmínkách než na něho čekají nyní doma, o téměř tři roky déle než činí jeho právoplatný trest udělený českými soudy. Tato doba mu však pravděpodobně nebude započtena, neboť z pohledu domácího práva k výkonu trestu ještě vůbec nenastoupil a navíc se mu pokoušel vyhýbat.
Pavel Zvolánek, novinář a průvodce v jihovýchodní Asii
Úvodní fotografie: archiv autora