Čínský parlament schválil návrh kontroverzního zákona, spor na indicko-čínské hranici eskaluje
O čem psala světová média v souvislosti s Čínou v uplynulém týdnu? Jednoznačně nejmedializovanějším tématem se staly události týkající se Hongkongu a kontroverzního čínského návrhu zákona o národní bezpečnosti. Pozornost ale upoutal také spor Indie a Číny v oblasti Ladakh. Z dalších témat média věnovala prostor procesu s finanční ředitelkou Huawei v kanadském Vancouveru či rekordním investičním plánům automobilky Volkswagen v Číně.
Hlavním tématem uplynulého týdne se staly především události související s Hongkongem. V neděli se pozornost médií soustředila na protesty v ulicích města, kde tisíce lidí demonstrovaly proti čínskému návrhu zákona o národní bezpečnosti. Protestujícím se do cesty nicméně postavila hongkongská pořádková policie, která se pokusila dav rozehnat s pomocí slzného plynu a vodních děl. Dění v Hongkongu se věnoval server The New York Times.
Ve čtvrtek pak média, mimo jiné server The Wall Street Journal, informovala o tom, že čínský parlament návrh kontroverzního zákona o národní bezpečnosti skutečně schválil. Nová norma by měla zabránit separatistickým tendencím, podvratné činnosti či zahraničnímu vměšování.
Velká Británie v reakci na schválení návrhu avizovala, že v případě implementace zákona umožní hongkongským držitelům britských pasů požádat o britské občanství. Jak uvedl server BBC, Velká Británie by ale podle Číny takovým postupem porušila mezinárodní právo.
Pozornost médií se nicméně pojila také s dalšími tématy. Rezonovala například informace o napětí mezi Indií a Čínou na společné hranici v regionu Ladakh. Po sérii neúspěšných jednání se Indie rozhodla do oblasti přesunout další vojenské jednotky. Ke sporu se vyjádřil také americký prezident Donald Trump, který nabídl, že by se mohl stát mediátorem tohoto konfliktu. Podrobnosti přinesl server Bloomberg.
Soud v kanadském Vancouveru otevřel cestu k vydání finanční ředitelky Huawei Meng Wanzhou do USA. Rozhodl totiž, že obvinění z podvodu a porušování protiíránských sankcí, kterému čelí ve Spojených státech, by bylo stejně klasifikováno i kanadským právním systémem. O přelomovém rozhodnutí soudu informoval server The New York Times.
Agentura Reuters pak referovala o rekordních investičních záměrech německé automobilky Volkswagen, která se dostala do závěrečné fáze jednání s čínskými společnostmi vyrábějícími elektrická vozidla.