Český premiér jednal ve Vietnamu, pozvání dostal i prezident Pavel
Zejména o posílení obchodní spolupráce jednal český premiér Petr Fiala ve Vietnamu, který je nejrychleji rostoucí ekonomikou v jihovýchodní Asii. V hlavním městě Hanoji se Fiala v rámci své cesty po šesti zemích regionu setkal s prezidentem Vo Van Thuongem, premiérem Pham Minh Chinhem a předsedou Národního shromáždění Vuong Dinh Huem. Na obchodním fóru pak podpořil české podnikatele a navštívil stavbu továrny Škoda Auto.
Svůj program v Hanoji zahájil český premiér tradičním uctěním památky vietnamských národních hrdinů a mučedníků a ceremoniálem v mauzoleu vietnamského vůdce boje za nezávislost a zakladatele komunistického státu Ho Či Mina.
Vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi sahají až do sedmdesátých let minulého století. V současnosti je obchodní bilance výrazně vychýlená ve prospěch Vietnamu, jehož export do České republiky dvacetinásobně převyšuje import. Předmětem premiérské návštěvy a jeho obchodní delegace tak byla i snaha o změnu tohoto stavu, usnadnění přístupu českých firem na zdejší trh a jejich ochrana. Zároveň obě strany podepsaly několik dohod včetně smlouvy o vzájemné právní pomoci ve věcech trestních a ujednání o spolupráci ve školství. Prezident Vo Van Thuong během jednání s premiérem Fialou rovněž pozval českého prezidenta Petra Pavla k návštěvě Vietnamu.
České firmy působí na vietnamském trhu zejména v oblastech obranného a těžebního průmyslu, energetiky, letectví, zdravotnictví a ve finančních službách. K významným investorům zde patří společnosti PPF, Hydra, Elmich Group nebo East Sea Travel. Velké příležitosti se otevírají v obranném průmyslu. Vietnam již koupil dvanáct českých letounů L-39 NG, jedná se i o dalších objednávkách, výcviku pilotů nebo prodeji radarů. Vzájemné vztahy by mělo posílit přímé letecké spojení a připravované České centrum, které by má být otevřeno v Hanoji v říjnu letošního roku. V rámci rozvojové spolupráce Česká republika podporuje i nadaci Blue Dragon, která pomáhá dětem a rodinám v nouzi.
Závěr své návštěvy premiér Fiala strávil v provincii Quang Ninh, dříve úspěšně vedené současným vietnamským premiérem, kde si prohlédl stavbu nové továrny Škody Auto a jejího místního partnera Thanh Cong Group, který má více než dvacetileté zkušenosti s výrobou a prodejem vozů a investuje také do akvizic a rozvoje průmyslových areálů. Samotná montáž vozů by zde měla začít v příštím roce, ale své modely chce Škoda nabízet ve Vietnamu již letos, kdy se budou postupně dovážet modelové řady Kodiaq, Karoq, Superb a Octavia. V roce 2024 bude zahájena lokální CKD montáž modelů Kushaq a Slavia. Nabídku v roce 2025 doplní i plně elektrické modely rodiny Enyaq iV. K použité formě výroby CKD (Completely Knocked Down) se sahá v zemích, které z důvodu podpory domácí zaměstnanosti požadují lokální produkci aut a import hotových vozů zatěžují vysokými cly.
Přestože v současné době na 1 000 obyvatel připadá pouze 34 vozidel, Vietnam je již nyní čtvrtým nejsilnějším automobilovým trhem v jihovýchodní Asii. Předpokládá se, že evropské značky zde budou nabývat na významu díky postupnému rušení cel na zboží z EU do roku 2030 a celkový roční objem trhu se tak po roce 2030 zvýší na přibližně jeden milion vozů.
Škoda bude své automobily ve Vietnamu prodávány prostřednictvím místní sítě lokálních partnerů. První partnerské provozovny jsou plánované v Hanoji a Ho Či Minově městě, na které připadá převážná většina nově prodaných vozů v zemi. Následně se očekává rozšíření prodejní sítě na více než 50 partnerů. Automobilka předpokládá počáteční roční prodejní potenciál v objemu 30 000 vozů a od roku 2030 více než 40 000 automobilů ročně.
Pavel Zvolánek, novinář, průvodce a cestovatel, žijící v Indonésii