Češi usilují o hlubší spolupráci se Singapurem, do Prahy dorazil předseda tamního parlamentu
Předseda singapurského parlamentu Tan Chuan-Jin přijel tento týden na krátkou návštěvu České republiky, aby pokračoval v mezivládním dialogu z nedávných návštěv českého předsedy vlády Petra Fialy a ministra dopravy Martina Kupky (oba ODS) do Singapuru. Singapurská republika má s EU jako první země ASEAN Dohodu o volném obchodu (FTA) a ochraně investic (IPA), a je výhodnou branou západních investorů do východní Asie.
Předseda singapurského parlamentu přijel na pozvání předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéty Adamové Pekarové, se kterou 26. června hovořil zejména o pocovidových perspektivách spolupráce obou zemí v oblasti kybernetické bezpečnosti, start-upů, výzkumu či inovací. Přesedkyně Pekarová Adamová rovněž navrhla založení samostatné skupiny přátel České republiky v singapurském zákonodárném sboru jako užitečné komunikační platformy.
Iniciátory další několikahodinové schůzky a slavnostní recepce s J. E. panem Tanem byli 27. června europoslanec, indo-pacifický zpravodaj Evropského parlamentu Jan Zahradil, který v dubnu Singapur rovněž navštívil, ministr dopravy Martin Kupka, místopředseda sněmovny Jan Skopeček a náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák. Významným hostem akce byl také singapurský (neresidenční) velvyslanec v České republice Tan Soo Khoon ( 陈树群, narozen 1.9.1949), v letech 1989-2001 rovněž předseda singapurského parlamentu. Dalšími účastníky byli představitelé českého byznysu, včetně České exportní banky, investorů, kultury i právních kanceláří, neboť Singapur je vhodným místem pro zakládání asijských centrál a investičních struktur.
Pro strategickou polohu na výběžku Malajsijského poloostrova má za sebou městský stát Singapur dlouhou historii. Před šedesáti lety se zbavil britské koloniální nadvlády a vstoupil do Malajsijské federace. Ovšem Malajsie, čelící etnickému problému s téměř polovinou obyvatelstva čínského původu, dva roky na to z Malajsiské federace převážně čínský Singapur vyloučila, a tak jej prakticky „donutila“ k samostatnosti. Singapurskou republiku tehdy „za pochodu“ tvořil zejména mladý právník čínského původu Lee Kuan Yew (李光耀 Li Kuan-jao, 1923-2015), který dokázal kombinovat demokracii s autokratickými prvky a vyvažovat ohledy na americké i čínské zájmy.
Anexe Singapuru obrovským indonéským sousedem, dlouhodobě podporovaným Spojenými státy, byla tehdy velmi pravděpodobná, proto se premiér Lee dohodl na garanci bezpečnosti s Velkou Británii. Když pak Británie stáhla v roce 1971 své vojenské síly v reakci na vstup Singapuru, odmítajícího polaritu studené války, do Hnutí nezúčastněných zemí, pomohl Singapuru vybudovat moderní armádu Izrael, další strategický partner.
Singapurské ozbrojené síly jsou nyní nejmodernější v celé jihovýchodní Asii a vysoké roční výdaje na obranu dosahují 4,9 % HDP. Povinná vojenská služba je dvouletá a dává možnost následného vojenského vzdělání a kariéry, kterou prošla řada singapurských státních představitelů, včetně současného předsedy parlamentu Tan Chuan-Jina (陈川仁, narozen 10.1.1969). I on vojenskou službu dotáhl na pozici brigádního generála, včetně mimořádné zkušenosti velitele Služby humanitární pomoci singapurské armády v indonéském Meulabohu po ničivém tsunami v Indickém oceánu dne 26.12.2004. Po skončení vojenské kariéry vykonával řadu funkcí ministra v singapurské vládě, zejména v oblasti práce a sociálních věcí.
Předseda Tan je členem dominantní politické strany, středopravicové People’s Action Party (PAP), která je vedoucí politickou silou parlamentu od roku 1966. V parlamentu jsou dvě výrazně menší opoziční strany, středolevicová Workers’ Party (od roku 1991) a Progress Singapore Party, založená teprve v roce 2019.
Česká republika se loni stala čtvrtou zemí EU, která přijala národní strategii pro indo-pacifický region, kde žije 4,24 miliardy lidí a podílí se 42 % na světovém HDP. Dosavadní obchodní výměna Singapuru s Českou republikou není velká, proto se za účasti ministra dopravy Kupky, kterého doprovázelo 60 českých firem, organizovalo dosud největší Česko-singapurské obchodní fórum 2023, v jehož B2B programu jednalo 200 společností.
Evropská unie bere Singapur za svého strategického partnera v jihovýchodní Asii, proto se indopacifický zpravodaj EP Jan Zahradil během dubnové návštěvy setkal se zástupci EU – ASEAN Biz council, ministerstva financí, Asia Research Institute a zejména s vedením socio-politického, bezpečnostního a ekonomického výzkumného think tanku ISAES – Yusof Ishak institute. Tento dřívější Institut studií jihovýchodní Asie, organizující řadu programů a konferencí, založený přímo zákonem (1968), se v roce 2015 přejmenoval podle prvního singapurského prezidenta Yusofa Ishaka (1910-1970).
Singapur poskytuje zahraničním investorům bezpečné právní a finanční zázemí, je silný ve výzkumu, vývoji, vzdělávání i v technologiích. České firmy vyváží do Singapuru zejména elektrická zařízení, optické a telekomunikační technologie, opačným směrem putují zařízení na zpracování dat, integrované obvody a další elektronické součástky, ale také přírodní kaučuk či pryskyřice. Vzájemný obchod byl vloni asi jen 850 milionů dolarů, z toho dosáhl český vývoz téměř 509 milionů. Perspektivní je spolupráce ve vědě, výzkumu a inovacích. Singapurský investiční fond GIC (Government of Singapore Investment Corporation) investoval v České republice do projektů logistických parků a také do telekomunikační společnosti CETIN.
Jak je zřejmé z čísel, obchodní výměna zdaleka nedosahuje svých reálných možností, proto je klíčové další vytváření podmínek, mezi které může patřit i lepší letecké spojení s regionem Singapuru a jihovýchodní Asie z Prahy.
Pochopitelně i moderní singapurské prostředí je specifické a výrazně jiné než naše Evropa. Je zde stále aplikován rozsáhlý systém zákazů s přísnými finančními postihy za přestupky, pro které se Singapuru říkávalo „Město zákazů“. Stejně tak trestní právo tvrdě zasahuje společensky nebezpečné činy, zejména za pašování narkotik a vraždu lze stále udělit trest smrti oběšením. Ale to jsou historicky dané rozdíly Asie a Evropy, kterým je nutné se učit rozumět. Singapur je velmi moderní město, často působící jako dobře spravovaný park, které je podle HDP na hlavu nejbohatší zemí Asie, a je tedy jak před Katarem tak před Arabskými emiráty.
Vít Vojta, sinolog, etnolog a právník