Vít Vojta hostem Inspiračního fóra 23. ročníku MFDF Ji.hlava
Zakladatel Sinoskopu Vít Vojta jedním z odborníků, kteří vysoupí na diskuzi věnované Číně v rámci 23. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.
Panelová diskuze pod názvem Tanec s Čínou proběhne 29. října od 14:30 v Horáckém divadle.
Část českých politiků a podnikatelů se výrazně orientuje na těsné vztahy s Čínou. Jsou výhody spolupráce s expanzivní velmocí rizikem nebo přínosem pro společnost? Jak se k Číně jakožto k (nejen) obchodnímu partnerovi staví EU nebo naši nejbližší sousedé, například Německo? Daří se vyvažovat rozpory existující mezi ekonomickými zájmy zemí Evropské unie a lidskoprávním politickým étosem zdejších demokracií? O jaké ekonomické zájmy konkrétně jde, nakolik jsou transparentní? A co na druhé straně sleduje svými kulturními a ekonomickými aktivitami v Evropě i jinde ve světě Čína? Jakými metodami prosazuje své velmocenské cíle?
Hosté
Haruna Honcoop
Česko-japonská filmařka. Vystudovala sinologii na FF UK, kde se zabývala moderní čínskou historií a literaturou. Debutovala svým experimentálním, cross-mediálním projektem Built To Last – Relics of Communist-Era Architecture, který vyvíjela 4 roky a natáčela v 11 zemích bývalého východního bloku. Její film Pravda nebo lež se zabývá česko-čínskými vztahy. Nyní v Pekingu, Tokiu a Evropě vyvíjí dokumentární film Olympijský poločas.
Tomáš Rezek
Analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky se specializací na kybernetickou bezpečnost. Vystudoval mezinárodní obchod a komerční komunikace na VŠE v Praze. V rámci svého výzkumu se zabýval kybernetickým potenciálem světových mocností a bezpečnostními incidenty s dopadem na mezinárodní vztahy. Nyní působí jako manažer oddělení zabezpečujícího datové služby pro více než 10 bank v zahraničí.
Vít Vojta
Vystudoval sinologii, etnologii a právo. Lektor a poradce v interkulturním managementu, marketingu a komunikaci s čínskými partnery a v čínské příjezdové turistice. Jako znalec čínského jazyka a prostředí tlumočí při vrcholných státních jednáních a návštěvách. V roce 2019 založil institut Sinoskop s cílem vyváženě přispívat do diskuze o Číně.
Clifford Coonan
V Berlíně usazený spisovatel a novinář, který se specializuje na vztahy Evropy a Asie. V současné době je editorem v Deutsche Welle se zaměřením na Čínu. Jako zahraniční zpravodaj strávil více než 15 let v Pekingu pro The Irish Times, The Hollywood Reporter a Variety.
Moderuje
Richard Turcsányi
Výzkumník na Univerzitě Palackého v Olomouci, vědecký asistent na Mendelově Univerzitě v Brně a programový ředitel Central European Institute of Asian Studies. Je autorem Chinese Assertiveness in the South China Sea a ve své publikační činnosti se zaměřuje na na vztahy střední Evropy s východní Asií a na čínskou zahraniční politiku.
Diskuze je součástí letošního Offscreen programu 23. MFDF Ji.hlava.
Offscreen program, stejně jako dokumentární film, reaguje na vývoj světa okolo nás. V diskuzích, v hudební a také v divadelní dramaturgii reflektuje aktuální celospolečenskou diskuzi o stavu klimatu a dalších velkých tématech dneška. Skrze vybraná VR díla – jejichž technologické i estetické možnosti se rok od roku zvyšují – sleduje vývoj v současné audiovizi. V neposlední řadě pak v programu pro děti hledá nejen způsoby, jak nejmenší návštěvníky zabavit, ale především, jak jim hravě předat nástroje k tomu, aby se dokázali zorientovat v dnešním komplikovaném mediálním prostředí.
Inspirační fórum se bude po šest dnů v debatách, přednáškách, rozhovorech a dokumentárních dialozích zabývat otázkami a problémy dnešního světa a jejich možnými rozuzleními v budoucnosti. Bude také zkoumat možnosti, jak k nim účinným způsobem osobně, občansky a politicky přispívat. Každý den nabídne řadu pohledů na jedno z následujících témat: Bůh & spol., Re: demokracie, Proměny ženy, Klimageddon: Jak donutit politiky jednat, Jak se nebát, Made in China.