Thajské politické síly opřené o armádu zřejmě utrpěly těžkou porážku
Vyhodíte ho dveřmi a on vám vleze dovnitř oknem. A když mu přibouchnete okenice, vecpe se k vám komínem. V případě Thajska vám pak nezbude než se takového návštěvníka zbavit vojenským převratem. Takto tato "země úsměvů" v posledních letech řešila i vztah s bývalým premiérem Tchaksinem Šinavatrou. Puč z roku 2006 ho sice vyhnal do exilu, ale od té doby se vrací jako bumerang, sotva armáda povolí otěže moci a připustí otevření volebních místností.
V dresu různě přejmenovaných stran už tak Šinavatra dokázal do premiérského křesla popostrčit svého švagra, sestru a v nedělním hlasování je největší favoritkou na vítězství jeho dcera Paetongtarn, lídryně strany Phuea Thai.
Rodina Šinavatrů
Tahle vycházka patří v Bangkoku k mým nejoblíbenějším. Vystoupím na zastávce nadzemní dráhy, minu dvě uličky Patpongu, kypící nočními bary, přejdu na druhou stranu ulice, na chvíli se posadím na lavičku v rozsáhlém parku Lumphini a pak pomalu vyrazím až ke svatyni Erawan, plné věřících, přinášejících obětiny. Tady, obklopený mrakodrapy a nákupními centry, se proplétá moderní svět s thajskými kořeny. V klidných časech zde můžete strávit odpoledne pozorováním fascinujícího pouličního divadla života. Jenže právě takové doby opakovaně přerušují erupce nesmiřitelného zápasu o moc.
V roce 2006 jsem zažil park Lumphini, rezonující voláním po rezignaci tehdejšího premiéra Šinavatry, thajského miliardáře, který po ztrátě podpory městských voličů nalezl svoji základnu na thajském venkově. O čtyři roky později vyrostly naproti parku barikády z pneumatik a v okolí Erawanu se usadili Šinavatrovi příznivci. Denní pokojná shromáždění se v noci proměnila v regulérní bitvu. Přímo v těchto místech odstřelovači zlikvidovali generála, organizujícího protestní domobranu. Mělo jít o odvetu v duchu hraničářského práva za důstojníka z druhého tábora, zabitého v jiné části města.
Namísto země úsměvů se tady řídnoucím skupinám turistů servírovaly výjevy jako z filmového Avatara – střetávání ozbrojenců s demonstranty vyzbrojenými praky a kameny. Hluboký příkop oddělující dva světy, se zhmotnil do červené barvy Šinavatrových příznivců a žlutých triček, náležejících jeho odpůrcům. Piknik pod širým nebem ukončil až tvrdý zásah armády, který si vyžádal osm desítek životů civilistů. Lék na úplné zhojení ran rozdělené společnosti nenašlo Thajsko dodnes, a tak i letošní volby provázejí obavy z toho, co by mohlo znamenat vítězství strany propojené s odstaveným premiérem.
Tchaksin Šinavatra na thajskou půdu nevstoupil již patnáct let. Nedávno však prohlásil, že je připraven se vrátit v červenci, a dokonce i přijmout trest za korupci, který mu hrozí. Právě z tohoto scénáře běhá mráz po zádech konzervativním kruhům, které se již sedmnáct let snaží Šinavatru z domácí politiky vymazat. Tyto obavy jsou natolik silné, že se dokonce šíří pověsti o opětovném řešení v podobě vojenského převratu. Možnou blokací však může být také to, že spolu s 500člennou dolní komorou parlamentu hlasuje 250 senátorů jmenovaných juntou. Opozice tak potřebuje nejméně 376 křesel.
Strana Šinavatrovy dcery si klade za cíl jich získat 310. Zbývající potřebný počet by jí mohla dodat případná koalice se stranou Move Forward, opírající se o mladé a městské voliče. Ta ve svém programu usiluje o rozsáhlé reformy tradičních institucí řídící Thajsko, zejména o změnu lèse-majesté a zrušení branné povinnosti. Průzkumy veřejného mínění jí přisuzují pětinovou podporu, přibližně polovinu té, které se těší Phuea Thai.
Dosavadní premiér Prajutch Čan-Oča se chopil moci v roce 2014 po puči, který sesadil Tchaksinovu sestru a tehdejší premiérku Jingluck Šinavatrovou. O pět let později pak již v civilním šatu znovu vyhrál sporné volby, v případě letošního vítězství by však získal pouze dvouletý mandát. Svým voličům nabízí kontinuitu s odkazem na zkušenost vyjádřenou řečnickou otázkou, zda dáte přednost letadlu se starým kapitánem, nebo se začínajícím pilotem. Jeho šance však poškodila covidová pandemie, která těžce zasáhla thajský export a ekonomiku závislou na cestovním ruchu. Organizace Human Rights Watch ho obvinila z „všeobecného přehlížení lidských práv", během své vlády také obnovil zákon na ochranu monarchie, za jejíž urážku hrozí až 15 let vězení.
Ani on nenašel klíč ke zklidnění domácí politiky, zmítané ve starých křivdách. Vzhledem k tomu, že armáda ovládá všechny mocenské páky, zdá se, že na této paralýze se nic nezmění, bez ohledu na výsledek voleb.
Podle předběžných výsledků z pondělního dopoledne (15. května 2023) v thajských volbách zvítězila strana Kao Klai, které se tak podařilo smazat ztrátu z předvolebních průzkumů. Také na druhém místě se umístila opoziční strana Phuea Thai. Výsledky hlasování jsou těžkou porážkou armádou podporovaných konzervativních kruhů, které jsou u moci od vojenského převratu v roce 2014. Zatím není jasné, zda se vítězným stranám podaří sestavit koaliční vládu.
Pavel Zvolánek, novinář, průvodce a cestovatel, žijící v Indonésii