Robotičtí vojáci se na bitevní pole hned tak nedostanou, jejich čas se přesto blíží
Roboti urazili od dob, kdy Čapek dokončil své drama R.U.R., velký kus cesty. Zatím nás nenahradí, ale k síti Skynet, známé z filmů o Terminátorovi, je díky technologickému pokroku zase o kousek blíže. Když si prohlížíte marketingová videa robota jménem Spot od Boston Dynamics, můžete v něm vidět zárodek vojáka budoucnosti v první linii válečného konfliktu.
První, ač zdánlivě jednoduché příklady nasazení robotů - dronů ve válečném konfliktu vidíme již dnes v každodenní realitě války na Ukrajině. Obě strany zapojují do bojových operací vodní, vzdušné nebo pozemní drony.
Zároveň ale vidíme i různé způsoby obrany, jako například zablokování komunikačních kanálů nebo sestřelování. Armády již delší dobu přemýšlí, jak roboty integrovat do válečných operací, a pravidelně se chlubí různými marketingovými videi s velmi podobným scénářem: samohybný robot doprovází na cvičišti pěchotu v různých simulovaných bojových misích.
Velký ohlas mělo například video ze společného cvičení Číny a Kambodže, ve kterém Čína nasadila robotického psa osazeného dokonce i kulometem. Robotický pes pod vedením operátora provádí různé bojové pohyby nebo vede vojáky na průzkum budovy. Nejde o první marketingové video čínského vojensko-průmyslového komplexu. Před dvěma lety zveřejnil Kestrel Defense výsadek čtyřnohého robota osazeného lehkým kulometem na střeše domu, jako pomoc vojákům v bojích v obytných čtvrtích, které bývají z povahy terénu velmi komplikované. Obdobně se chlubí i armáda Spojených států, která také experimentuje s nasazením robotů, a také prozatím jen na cvičišti.
Ve všech případech se jedná o semiautonomní roboty, kteří musí být stále vedeni svými operátory. Pokud jsou osazeni nějakými zbraňovými systémy, je takové osazení poněkud nedokonalé, což v současné chvíli není až tak důležité. Armády testují spolupráci vojáků s roboty, celkovou koordinaci a datovou komunikaci. Roboti jsou zkoušeni v různých scénářích a převážně jako předvoj sloužící k průzkumu terénu a sběru informací, tak aby se vojáci v neznámém prostředí lépe orientovali a díky tomu byly případné ztráty na životech vojáků menší.
Před tím, než roboti výrazně zasáhnou do válečného konfliktu, bude třeba vyřešit nejen jejich zcela autonomní pohyb, ale i propojení všech článků vojenské operace, tj. lidí, strojů a senzorů, s cílem maximálně zefektivnit, aneb jak tomu výstižně říká Air Force Spojených států: „kill chain“.
Autonomní pohyb je důležitý proto, abyste odstranili dva nejslabší články řetězu. Prvním je člověk-operátor, který se rozhoduje pomaleji než čipy osazený stroj. Druhým je samotné rádiové spojení člověka-operátora s robotem, protože když takové spojení přerušíte, vyřadíte robota z boje. Aby stroje mohly maximalizovat svůj ničivý potenciál, musíte je dále propojit do jedné sítě, která v reálném čase informace autonomně sbírá, vyhodnocuje a instruuje její jednotlivé účastníky.
Zapojení robotů do budoucích válečných konfliktů akcelerují tři klíčové trendy. Prvním trendem je pokrok v bateriových úložištích, která pohání jakýkoliv autonomní stroj, pohybující se v terénu, jako je například sklad, továrna nebo místo válečného konfliktu. Čím menší a výkonnější baterie je, tím větším akčním rádiusem autonomní robot disponuje. Druhým akcelerátorem jsou AI čipy, které umožní, aby se robot autonomně rozhodoval a nebyl závislý na člověku-operátorovi. První generace AI čipů je drahá. V dalších iteracích se očekává jejich zlevnění, a to i díky tomu, že začnou pronikat do celé řady zařízení jako auta, pračky, roboti atd. A konečně třetím akcelerátorem je pokrok v technologiích AI, které jsou schopné v reálném čase zpracovat informace, které proudí do datového centra generálního štábu, vyhodnotit nejlepší cíle a na ně soustředit dostupné palebné prostředky.
Ti, kdo zvládnou, ať už v byznysu nebo ve válečném konfliktu, se na základě posbíraných informací rychleji a správně rozhodovat, budu mít obrovskou výhodu. Ve střednědobém horizontu však Skynet nečekejte. Roboti začnou pronikat do armád v hybridním módu, ve kterém budou člověka – vojáka doplňovat a podobně jako Spot prozkoumávat nebezpečné situace. Až se zdokonalí jejich bojová odolnost (ostřelování, EMS apod.) a autonomní rozhodovací schopnosti, mohou teprve generální štáby uvažovat o jejich větším zapojení.
Ivo Procházka, odborník na digitální transformaci
Titulní fotografie: elespanol.com