Proč se ministři zahraničí USA a Ruska sešli právě v Saúdské Arábii?

Řada lidí si v posledních dnech kladala otázku, proč se vyjednávání o míru na Ukrajině mezi Spojenými státy a Ruskem konalo právě z Saúdské Arábii. Ta je dnes významným globálním hráčem, který si drží dlouhodobě neutrální pozici a dobré vztahy s USA, Ruskem, Ukrajinou, Čínou a dokázala zlepšit vztahy i s Íránem. Jde o zemi s bohatými zásobami nerostných surovin, finančními rezervami a investiční silou. Saúdská Arábie chce hrát roli prostředníka i v dalších konfliktech.
Pozice Saúdské Arábie ve světové politice neustále stále roste. Země nikdy nepřijala sankce vůči Rusku a i přes mezinárodní tlak udržovala s touto zemí dobré vztahy. Zároveň však poskytla Ukrajině humanitární pomoc ve výši více než 400 mil. USD1.
Korunní princ Muhammad bin Salmán je dlouholetým přítelem prezidenta Donalda Trumpa. Byl prvním zahraničním představitelem, kterému Trump po nástupu do funkce telefonoval. Korunní princ totiž Trumpa dobře zná a rychle pochopil příležitost, která se mu naskýtá. Slíbil mu, že bude během 4 let jeho funkčního období investovat v USA až 600 mld. USD2. Tímto krokem si pojistil jak velmi pevné vztahy s USA a garance bezpečnosti Saúdské Arábii, tak i jistou volnost v zahraniční politice, především pak pro rostoucí spolupráci s Čínou.
Čína se stala největším obchodním partnerem Saúdské Arábie a ta zase největším obchodním partnerem Číny v regionu Blízkého a Středního východu3. Obchodní výměna obou zemí stále roste a vztahy se dále prohlubují. A to natolik, že Saúdská Arábie dokonce začíná zavádět čínštinu na školách4.
Co se děje na Blízkém východě?
Při rozhodování o tom, kde se první setkání ministrů zahraničí USA a Ruska po dlouhých letech nevraživosti a izolace uskuteční, nešlo rozhodně pouze o téma války na Ukrajině, ale i o další globální problémy.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio využil situace a se saúdskými představiteli hovořil rovněž o situaci v Gaze. Jakákoliv budoucí rekonstrukce tohoto území se těžko obejde bez saúdských investic. Saúdská Arábie hraje stěžejní roli v arabském a muslimském světě a může výrazně ovlivnit postoje dalších zemí. Před teroristickým útokem na Izrael v říjnu předminulého roku se otevřeně diskutovalo o možnosti navázání diplomatických vztahů mezi Saúdskou Arábií a Izraelem. Právě teroristický útok Hamásu a následná válka takový krok de facto zmrazily.
Saúdský postoj je jasný, vyvážený a logický. Musí vzniknout stát Palestina, který se bude reformovat a musí být provedena rekonstrukce válkou zničených území. Pak je možné v rámci principu dvoustátního řešení navázat oficiálně diplomatické vztahy i s Izraelem. Pokud tak učiní Saúdská Arábie, učiní tak i další státy. Diskuse amerického ministra zahraničí se saúdskými představiteli se tedy točila kolem toho, jak by měla budoucí palestinská území vypadat, kdo by je měl spravovat, jak zajistit jejich bezpečí a zároveň i bezpečí státu Izrael.
Může nastat zásadní zvrat
Saúdská Arábie po dlouhých letech nevraživosti uzavřela s Íránem v roce 2023 dohodu a obě země obnovily diplomatické vztahy v plném rozsahu5. Od té doby se tato dohoda drží a vztahy postupně zlepšují. Saúdská Arábie se stále snaží odolávat tlaku na izolaci Íránu.
Proti tlaku, izolaci a konfliktnímu přístupu nabízí naopak dohody a zprostředkování jednání zástupců USA a Íránu6. Hovoří se o rozpuštění proíránských milicí a jejich začlenění do národních armád Libanonu, Iráku, Sýrie a Jemenu, což by snížilo i hrozbu pro Izrael. Výměnou za to by Írán a další země v regionu mohly získat saúdské investice. Pokud se taková pragmatická dohoda podaří, bude to znamenat zásadní zvrat v celém regionu. Role Saúdské Arábie je v tomto ohledu stěžejní.
Ekonomika a další témata
Během jednání ministrů zahraničí USA a Ruska se nehovořilo pouze o Ukrajině samotné, ale rovněž o ekonomických a energetických záležitostech. Kromě již zmíněných saúdských investic v USA a finanční pomoci rekonstrukce Gazy jsou ve hře také saúdské investice na Ukrajině a možná pomoc s rekonstrukcí této země.
Trumpova žádost Ukrajině o získání přístupu k jejím nerostným surovinám pro americké firmy nebyla směřována pouze této zemi, ale nepřímo také Rusku, jehož armáda má navíc značnou část významných nalezišť na východě Ukrajiny pod kontrolou. Rusko tento signál evidentně pochopilo a v Rijádu se tak hovořilo i o návratu amerických firem do Ruska a možných amerických investicích do těžby nerostných surovin a dalších odvětvích7.
Kromě Ruska a Ukrajiny se ovšem diskutovalo i o Arktidě a tamních nalezištích nerostných surovin. Za saúdského zprostředkování se i zde jedná o možné budoucí americko-ruské spolupráci a vymezení si sfér vlivu v této oblasti dříve, než se sem dostanou firmy z dalších zemí8.
Očekávání do budoucnosti
Dá se očekávat, že role Saúdské Arábie stále poroste a že se stane jedním z hlavních hráčů na poli mezinárodní politiky a diplomacie. Zprostředkování setkání ministrů zahraničí USA a Ruska tak bylo zřejmě odrazovým můstkem pro další iniciativy. Saúdi mohou navíc pomoci i finančně a investičně, což usnadní některé dohody realizovat.
Je možné, že kromě zmíněných snah o jednání o budoucnosti Gazy, palestinských území a urovnání vztahů mezi Izraelci a Palestinci a potažmo dalšími zeměmi regionu, a současně vedle nabídek na zprostředkování jednání mezi zástupci Íránu a USA, může Saúdská Arábie přijít i s iniciativou na zprostředkování jednání mezi zástupci USA a Číny.
Saúdská Arábie byla dlouhá léta pod silným americkým vlivem. Nyní je však jejím hlavním obchodním partnerem Čína a vztahy obou zemí se stále více upevňují. Má tak ideální pozici k pomoci při zajištění pragmatických obchodních dohod mezi USA a Čínou a ke snížení napětí, případně zabránění obchodní válce, což by výrazně ulehčilo ekonomickou situaci a pomohlo zahraničnímu obchodu po celém světě. Právě saúdský neutrální, vyrovnaný a obchodně-pragmatický přístup je pro takové dohody a jednání velmi vhodný.
To, že Čína na summitu skupiny G20 vyslovila podporu americko-ruským dohodám z Rijádu, může být chápáno jako velmi pozitivní signál9.
Tomáš Strnad, odborník na Blízký a Střední východ
Titulní obrázek: Cambonianess.com
1) Saudi Relief Plane Carrying Saudi Arabia’s Aid to the Ukrainian People Departed
2) السعودية تعتزم زيادة استثماراتها وتجارتها مع أميركا بـ600 مليار دولار
3) 中国将在沙特利雅得发行美元主权债券,外媒分析:突显中沙关系在金融领域日益加深
4) Saudi Arabia begins Chinese-language classes at schools | Arab News
6) السعودية تعرض الوساطة بين أميركا وإيران | اندبندنت عربية
7) Vu de Russie. À Moscou, on salue un rapprochement “à une vitesse kaléidoscopique” avec Washington
8) Trump interested in jointly developing Arctic oil and gas with Russia
9) China backs Trump's Ukraine peace bid at G20 as US allies rally behind Zelenskiy | Reuters