Pocta prezidentu Carterovi
Bývalému americkému prezidentu Jimmy Carterovi, který 29. prosince zemřel ve věku dožitých sto let, věnovala pozitivní vzpomínku řada asijských médií. Čínská média i ministerstvo zahraničí vyjádřily osobnosti prezidenta, nobelisty, jaderného fyzika, důstojníka ponorky, farmáře a zejména hluboce věřícího křesťana a filantropa nejvyšší uznání. Vzpomínalo se na jeho snahu o sblížení nepřátelských táborů Východu a Západu, o dohodu na Blízkém východě a přirozeně také na historické navázání americko-čínských diplomatických vztahů, vrcholící na konci ledna 1979 návštěvou čínského lídra Deng Xiaopinga v Bílém domě. Jako bývalý prezident pak Carter Čínu opakovaně navštívil. Kromě mezinárodní konference a univerzity Fudan to byl příznačně i protestantský Shanghajský komunitní kostel.
Indický premiér Nárendra Módi osobně vyjádřil účast blízkým a Americe přímo na síti X, kde Cartera označil za státníka s velkou vizí, který neúnavně bojoval za světový mír a harmonii a napomohl posílení dobrých americko-indických vztahů. Po prezidentově návštěvě Indie v roce 1978 byla jím navštívená vesnice nedaleko jižního Díllí pojmenována na Carterpuri.
V době, kdy výjezdy amerických prezidentů do Asie nebyly běžné, navštívil prezident Carter dvakrát Japonsko (1979-80), i tam si získal nadčasové sympatie. Podílel se i na snižoval napětí na Korejském poloostrově a v červnu 1994 osobním jednáním s Kim Ir-senem v Pchjongjangu odvrátil další hrozící eskalaci, i když tím zaskočil tehdejší Clintonovu administrativu. Pchjongjang navštívil i v roce 2010, aby osvobodil amerického vězně.
A tak globální přínos státníka, který odcházel z prezidentského postu v roce 1981 za velmi nepřátelských reakcí americké veřejnosti, potvrdil až delší časový horizont.
Úvodní foto: Unsplash.com/Library of Congress