Obyvatelé Tchaj-wanu o víkendu odmítli čínské vidění světa
Po ohlášení výsledků voleb jsme se ze světových a českých médií o víkendu dozvěděli, že prezidentské volby 2020 Čínské republiky na Tchaj-wanu přesvědčivě vyhrála stávající prezidentka Tsai Ing-wen z Demokratické pokrokové strany (DPP), ve funkci viceprezidenta pokračuje William Lai také z DPP. Tsai získala 57,1 % hlasů představujících přes 8 milionů voličů. Její vyzyvatel a zástupce strany Kuomintang (KMT) Han Kuo-yu získal 38,6 % hlasů, které představují přibližně 5,5 milionu voličů. Třetí uchazeč o prezidentský úřad James Soong do boje výrazně nezasáhl. Volební účast byla 74,9 %, oproti volbám v roce 2016 to znamená nárůst účasti o 8,6 %, není to však historicky nejvyšší účast. Té bylo dosaženo v roce 2000 (82,69 %) a 2004 (80,3 %).
Hlavním tématem voleb se staly tzv. Cross-Strait relations, tedy vztahy mezi pevninskou Čínou a ostrovem Tchaj-wan. Tsai Ing-wen ztratila popularitu v roce 2018, kdy po debaklu v komunálních volbách opustila místo předsedkyně strany DPP. Ztracenou popularitu znovu nabyla rok poté, kdy se ve svém novoročním projevu ostře vymezila proti konceptu jedné Číny v reakci na proslov čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
Čínský prezident před rokem veřejně vyzval představitele Tchaj-wanu k zahájení procesu sjednocení s pevninskou Čínou, a to poměrně přímočarým způsobem, kdy naznačil, že „nezávislost by přinesla jen těžkosti“. Vzhledem ke skutečnosti, že letošní vítězství znovuzvolené prezidentky Tsai je nejvýraznějším vítězstvím od roku 1996, kdy obyvatelé Tchaj-wanu poprvé volili prezidenta v přímé volbě, lze výsledek voleb interpretovat také jako jasný vzkaz obyvatel ostrova čínskému politickému vedení. Nově zvolená prezidentka Tsai ostatně novinářům během víkendu řekla, že výsledek voleb ukázal, že „pokud bude ohrožena naše suverenita, obyvatelé budou za svou věc hlasitě křičet“. A pokračovala: „Odmítáme koncept „jedné země, dvou systémů“, jak jej interpretuje Si Ťin-pching. Vážíme si demokratického životního stylu a hájíme naši suverenitu“.
Zásadní protipevninský postoj Tsai letos vynesl znovuzvolení do prezidentského úřadu, druhý hlavní kandidát Han jí vyčítá provokativní a konfliktní přístup, který je podle něj „cestou do pekel“. To vše v souvislosti se stále probíhajícími protesty v Hong Kongu. Zkrátka téma vztahu s Pekingem ve volbách jasně přehlušilo témata jiná. Výsledek voleb, společně s pokračujícími protesty v Hongkongu a také s probíhající obchodní válkou mezi Čínou a USA, zřejmě nedává naději na blízké vyřešení otázky budoucích vztahů mezi Čínou a Tchaj-wanem. Prezidentka Tsai nicméně zopakovala svůj závazek udržovat s Pekingem mírové a stabilní vztahy.
Ve volbách do Legislativního dvora Čínské republiky na Tchaj-wanu, neboli parlamentu, vyhrála a získala většinu také DPP s 61 křesly. Oproti minulému funkčnímu období to znamená ztrátu 7 křesel. KMT naopak 3 křesla získal a skončil se ziskem 38 křesel. O slovo se přihlásila nově založená Strana tchajwanského lidu, která získala 5 křesel, z dalších minoritních stran se do parlamentu dostaly New Power Party a Taiwan Statebuilding Party. Legislativní dvůr má celkem 113 křesel, pro většinu je nutné 57 křesel.
V souvislosti se situací na ostrově Tchaj-wan je dobré zmínit dlouhodobé stanovisko české vlády, která respektuje politiku „jedné Číny“ a v jejím rámci jsou s Tchaj-wanem paralelně rozvíjeny kontakty v oblasti ekonomické, obchodní, kulturní, vědecké a školské a cestovního ruchu.
Mikuláš Nozar, sinolog