O Číně začal referovat nový publicistický projekt Sinoskop
Dnes byl spuštěn internetový projekt Sinoskop.cz, vstupující do současné polarizované debaty o Číně s cílem přispět k jejímu vyvážení. Záměrem tvůrců Sinoskopu je vytvořit prostor pro věcné a argumentačně podložené zpravodajství, názorové texty a analýzy o současné Číně. Web Sinoskop.cz provozuje spolek Sinoskop – Institut pro současnou Čínu z.s., jehož iniciátory a zakladateli jsou sinolog, etnolog a pedagog Martin Kváča, sinolog, právník a ekonomický poradce Vít Vojta a přední odborník z oblasti osvětlení, jinak také milovník čínské kultury a cestování do Číny Petr Žák.
U zrodu myšlenky vytvoření nového a nezávislého institutu stál sinolog Vít Vojta, který záměr obsáhleji představil v nedávném rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Sám Vojta v Číně na přelomu 80. a 90. let studoval a přes 25 let se věnuje ekonomickému poradenství při vstupu českých firem na asijské trhy. Je také autorem řady publikací, které pomáhají pochopit a popsat odlišnou mentalitu Číňanů.
„Chceme vyplnit prostor mezi dvěma světy: světem megalomanů podporujících projekty bez reálného výsledku pro Českou republiku, a světem ryze negativistických a často i z veřejných prostředků podporovaných projektů, oblečených do vědeckých plášťů. Nabízíme pohled na život v zemi, kterou obývá pětina lidstva. Tak obrovskou zemi, patřící navíc mezi civilizační kolébky s bohatou kulturní historií, zkrátka nelze odepsat jako bohapustou komunistickou diktaturu, ani si ji vybájit jako nejosvícenější národ. Kdo má skutečný zájem získat k Číně relevantní informace a dovednosti, tomu je náš projekt určen,“ říká Vít Vojta.
Ambicí projektu Sinoskop.cz je přilákat mezi tvůrce obsahu i širokou škálu externích dopisovatelů a odborníků v oblasti ekonomiky, politiky, kultury či podnikání. Mezi prvními přispěvateli lze najít například současného českého velvyslance v Číně Vladimíra Tomšíka, konzultanta Josefa Žádníka či překladatelku z čínského jazyka Zuzanu Li.
„Chceme se inspirovat dánským projektem konstruktivní žurnalistiky. Tato idea spočívá v opuštění současného mediálního přístupu tabloidizace, senzacechtivosti a zaujatosti negacemi. Obsah Sinoskopu proto možná nebude tak dramatický, ale měl by přinášet celý kontext problémů s potenciálem jejich řešení. I proto budeme oslovovat ke spolupráci všechny, kteří mají ke vztahu České republiky a Evropské unie s Čínou co říci. Chceme také být užitečným zdrojem informací a konzultací pro české novináře,“ popisuje záměr jeden ze zakladatelů institutu Martin Kváča.
Náklady projektu, vytvoření webové prezentace a ustavení spolku, jsou nyní financovány z vlastních zdrojů. Iniciátoři chystají záhy spustit crowdfundingovou kampaň na finanční zajištění chodu redakce, vylepšení webu a na autorské honoráře pro dopisovatele. Projekt by tak měl být finančně i názorově nezávislý.