Indie nabírá kurz na Káhiru a Rijád
Za nezájmu prezidentskou volbou zaneprázdněných českých médií oslavila Indie 26. ledna svůj Den republiky. Po dvou pandemických letech obnovila velkolepou vojenskou a kulturní přehlídku, koncipovanou současně jako skvělou příležitost k jednáním se zahraničními lídry. Co vyjadřuje skutečnost, že nejvýznamnějším hostem svátku byl letos egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí?
Od ledna oficiálně již nejlidnatější země světa slaví Dnem republiky přijetí ústavy 26. ledna 1950, definitivně odstraňující zbytek přežívajícího koloniálního práva. K oslavě si pozvala hosty z partnerských zemí, Brazílie, Sdružení národů jihovýchodní Asie ASEAN, Francie, Jihoafrické republiky, samozřejmě Spojených států a dalších. Rozvoj indických vztahů s Egyptem, s nejlidnatější zemí „Blízkého a středního východu“ (102 milionů), vyjadřuje i strategický význam oblasti pro Indii. Ta považuje Egypt za svou bránu do Afriky a Suezský průplav a Adenský záliv patří k hlavním indickým námořním trasám.
Egyptská armáda, největší v oblasti, má zájem o uznávané indické lehké stíhačky HAL Tejas a vrtulníky HAL Dhruv. Indie je zase třetím největším exportním trhem Egypta a ten je pro Indii zase šestý největší obchodní partner. Indickou motivaci ke spolupráci posiluje určitě i indicko-čínská soutěž. Nové Dillí tak svou současnou orientací odpovídá i na čínské aktivity v Egyptě, kam Čína, jako největší globální uživatel Suezského průplavu, v rámci iniciativy Nové Hedvábné cesty masivně investuje.
Egypt a země „Blízkého východu“ nementorují, na rozdíl od těch západních, Indii za některá její politická rozhodnutí, proto se celkem přirozeně indicko-egyptské vztahy zvedají na úroveň strategického partnerství. Nepřekáží ani tradičně dobré vztahy Indie s Izraelem, se kterým má Egypt po Abrahamských dohodách 2020 stabilizovaný vztah.
Dalším katalyzátorem sílící indické zahraniční politiky je indické předsednictví G-20, převzaté pro rok 2023 od Indonésie. V G-20 je účasten i přední hráč oblasti Blízkého východu, Saudská Arábie a partnerská linka Nového Dillí s Kahirou se spojuje i přes Rijád, jehož význam během evropské energetické krize významně vzrostl. I to napovídá, že je užitečné významné asijské hráče sledovat pravidelněji a konečně odložit černobílý nadhled samozvaného mentora. Vždyť jak praví motto Indie pro předsednictví G-20 a citát z védských upanišad: „Svět je jedna velká rodina. A slunce září pro všechny stejně.“
Vít Vojta, sinolog, etnolog a právník